سفیر ایران در فرانسه: ممکن است مذاکرات اتمی به نتیجه برسد

به روز شده:  11:51 گرينويچ - سه شنبه 14 اوت 2012 - 24 مرداد 1391

سفیر ایران در فرانسه گفته است که مذاکرات ایران و شش قدرت جهانی، بر سر پرونده اتمی ایران "ممکن است بتواند راه را برای نوعی از تفاهم" میان طرفین هموار کند.

علی آهنی با نگارش یادداشتی در وب سایت فرانسوی زبان آتلانتیکو، احتمال داده است مذاکراتی که در چارچوب گروه ۱+۵ صورت می گیرند، بتواند "هم نگرانی های طرف غربی را برطرف کند و هم ایران تضمین های لازم برای ادامه فعالیت های هسته‌ ای و غنی سازی اورانیوم با اهداف غیر نظامی را در خاک خودش به دست بیاورد."

آقای آهنی همچنین خواستار "تضمینی برای فراهم ساختن همکاری‌های جامع و فراگیر بین دو طرف" شده است.

سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و مذاکره کننده ارشد اتمی این کشور با کاترین اشتون کمیسر سیاست خارجی اتحادیه اروپا به نمایندگی از شش کشور بریتانیا، فرانسه، آمریکا، چین، روسیه و آلمان در سال جاری خورشیدی سه نوبت در شهرهای استانبول، بغداد و مسکو مذاکره کرده اند.

علیرغم کاهش خوش بینی اولیه مقام های ایرانی از جمله محمود احمدی نژاد به موفقیت آمیز بودن این مذاکرات، خانم اشتون و سعید جلیلی در گفت و گوی تلفنی درباره از سرگیری مذاکرات تا پیش از پایان ماه جاری میلادی (حدود دو هفته دیگر) توافق کرده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.