اعتراض شیرین عبادی به 'تبعیض تحصیلی' علیه دختران ایرانی

به روز شده:  12:03 گرينويچ - 19 اوت 2012 - 29 مرداد 1391

شیرین عبادی برنده صلح نوبل ۲۰۰۳، در کلیک نامه ای به رئیس سازمان زنان سازمان ملل متحد خواستار توجه این نهاد بین المللی به وضع 'تبعیض' تحصیلی علیه زنان ایران شد.

خانم عبادی با اشاره به توقف پذیرش دختران در ۷۷ رشته تحصیلی دانشگاهی تاکید کرد: "به این ترتیب دختران که از سال ها قبل بیش از ۶۵ درصد از کل دانشجویان را تشکیل می داده اند به کمتر از ۵۰ درصد تقلیل خواهند یافت."

اشاره این فعال حوق بشر به محدودیت های جدیدی است که در سال جاری برای ادامه تحصیل دانشجویان دختر در بسیاری از رشته های تحصیلی دانشگاه های دولتی و به ویژه رشته های فنی و مهندسی در نظر گرفته شده است.

در بخش دیگری از نامه این وکیل ایرانی با اشاره به "توقف برنامه کنترل موالید" در ایران، نتیجه غیرمستقیم چنین سیاستی "خانه نشینی زنان" دانسته شده است.

در پی ابراز مخالفت آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی با برنامه های کنترل جمعیت در ایران، به تازگی مسئولان دولتی ایران خبر از توقف اکثر برنامه های کنترل جمعیت در این کشور داده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.