ایران از جمهوری آذربایجان به دلیل آلودگی نفتی شکایت می‌کند

به روز شده:  09:42 گرينويچ - 26 اوت 2012 - 05 شهریور 1391

سازمان حفاظت محیط زیست ایران می گوید که نشت چاه های نفت جمهوری آذریایجان سواحل ایران را در دریای خزر آلوده کرده و این کشور از جمهوری آذربایجان در مجامع بین المللی شکایت می کند.

عبدالرضا کرباسی معاون دریایی سازمان محیط زیست ایران به خبرگزاری مهر گفته که "چاه های نفتی جمهوری آذربایجان نشت کرده و لکه های نفتی این چاه ها به سواحل استان گیلان رسیده است و باعث آلودگی این سواحل شده است."

میزان آلودگی نفتی سواحل ایران هنوز مشخص نشده ولی به گفته آقای کرباسی،"طبق برآورده ها 300 هزار بشکه نفت از چاه های جمهوری آذربایجان نشت کرده است."

بنابر گزارش سازمان حفاظت زیست ایران، از روز شنبه چهارم شهریور سازمان بنادر و کشتیرانی ایران، کار پاکسازی سواحل گیلان را آغاز کرده است اما به گفته آقای کرباسی، هزینه پاکسازی دریا بالاست و بعد از پایان کار باکسازی، هزینه آن اعلام می شود.

آقای کرباسی تاکید کرده که جمهوری آذربایجان به تعهدات زیست محیطی پایبند نیست و "در نظر داریم در این راستا شکایت رسمی خود را در مجامع بین المللی اعلام کنیم."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.