جلسه وزیران خارجه غیرمتعهدها در تهران آغاز شد

به روز شده:  05:26 گرينويچ - سه شنبه 28 اوت 2012 - 07 شهریور 1391

روز سه شنبه، ۷ شهریور (۲۸ اوت)، جلسه وزیران خارجه کشورها عضو جنبش غیرمتعهدها به منظور بررسی و تصویب پیش نویس قطعنامه اجلاس سران در سالن همایش های بین المللی سازمان رادیو و تلویزیون دولتی آغاز به کار کرد.

قرار است اجلاس سران با حضو رهبران، مقامات ارشد و نمایندگان کشورهای عضو جنبش در روزهای پنجشنبه و جمعه این هفته در تهران برگزار شود.

جنبش غیرمتعهدها در جریان جنگ سرد در اوایل دهه ۱۹۶۰ میلادی با عضویت کشورهایی که خود را از مستقل از دو بلوک قدرت به رهبری آمریکا و اتحاد شوروی سابق می دانستند تشکیل شد و هنوز هم، یکصد و بیست کشور عضو کامل و هفده کشور عضو ناظر آن هستند.

از زمان فروپاشی اتحاد شوروی و خاتمه جنگ سرد، اهمیت این تشکل از لحاظ تاثیرگذاری بر سیاست بین المللی مورد پرسش بوده و برخی از کشورهای عضو متعقدند که برای ادامه حیات جنبش، لازم است هدف و دستور کار جدیدی برای آن ابداع شود.

ریاست جنبش غیرمتعهدها به طور دوره ای به کشورهای عضو واگذار می شود و با خاتمه دوره ریاست مصر بر این جنبش در سال جاری، ایران ریاست آن را به مدت سه سال برعهده می گیرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.