'وزیر خارجه ترکیه در اجلاس سران غیرمتعهدها شرکت نمی‌کند'

به روز شده:  12:54 گرينويچ - سه شنبه 28 اوت 2012 - 07 شهریور 1391

به گفته وبسایت روزنامه زمان، چاپ ترکیه، احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، در نظر ندارد در اجلاس کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها در تهران شرکت کند و به جای او، یک دیپلمات ارشد ترکیه همراه با سفیر آن کشور در تهران به نمایندگی از سوی کشور خود در این اجلاس حضور خواهد یافت.

پیشتر گزارش شده بود که جمهوری اسلامی از عبدالله گل، رئیس جمهوری ترکیه، برای شرکت در این اجلاس دعوت کرده اما دفتر آقای گل گفته است که رئیس جمهوری در نظر ندارد به تهران سفر کند.

به نوشته زمان، با وجود روابط نزدیک دو کشور همسایه، خودداری مقامات ارشد ترکیه از شرکت در اجلاس تهران می تواند نشانه ناخرسندی آنان از حمایت جمهوری اسلامی از حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه باشد.

ترکیه عضو سازمان نظامی پیمان اتلانتیک شمالی است و از اعضای جنبش غیرمتعهدها محسوب نمی شود اما مقامات جمهوری اسلامی از شماری از کشورهای غیر عضو، از جمله روسیه، دعوت کرده اند به عنوان میهمان در اجلاس حضور یابند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.