نخست وزیر عراق دو روز مانده به اجلاس سران، به تهران دعوت شد

به روز شده:  16:24 گرينويچ - سه شنبه 28 اوت 2012 - 07 شهریور 1391

یک مقام بلندپایه دولتی ایران، کمتر از دو روز مانده به اجلاس سران کشورهای عضور جنبش غیر متعهدها، با سفر به عراق نخست وزیر این کشور را برای شرکت در نشست، به تهران دعوت کرده است.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، احمد موسوی، رئیس سازمان حج و زیارت ایران در بغداد با نوری مالکی، نخست وزیر عراق، نامه دعوت محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران را تحویل او داده است.

شانزدهمین دوره اجلاس کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها از روز سه شنبه در سطح معاونان وزیر خارجه برگزار شده و قرار است پس از اجلاس دو روزه وزاری خارجه، از روز پنجشنبه (کمتر از دو روز دیگر) در سطح رهبران این کشورها تشکیل شود.

مقام های دولتی ایران از حدود شش ماه پیش با سفر به پایتخت کشورهای عضو، رهبران کشورها را برای شرکت در نشست شانزدهم به تهران دعوت می کردند.

هرچند ایران پیشتر اعلام کرده بود که رهبران عراق در عالی ترین سطح در اجلاس تهران شرکت می کنند اما بر اساس گزارش ایرنا، دعوت نامه نخست وزیر عراق در کمتر از ۴۸ ساعت به زمان برگزاری اجلاس به دست او رسیده است.

۱۲۰ کشور عضو جنبش غیر متعهدها هستند اما مقام های ایرانی می گوید که در حدود ۵۰ کشور در عالی ترین سطح در نشست شرکت می کنند.

دولت ایران به مناسبت برگزاری گردهمایی اعضای جنبش غیر متعهدها فعالیت ادارات و سازمان های دولتی را در تهران تعطیل کرده و حفظ امنیت پایتخت را به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سپرده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.