دولت یمن شش و نیم میلیارد دلار کمک خارجی دریافت می‌کند

به روز شده:  13:02 گرينويچ - سه شنبه 04 سپتامبر 2012 - 14 شهریور 1391

گروهی از کشورهای جهان در نشستی در پایتخت عربستان سعودی متعهد شده اند شش میلیارد و چهارصد میلیون دلار به منظور کمک به حل مشکلات اقتصادی ناشی از حرکت اعتراضی یمن در اختیاردولت آن کشور قرار دهند و عربستان نیمی از این مبلغ را تامین خواهد کرد.

حرکت اعتراضی یمن با درخواست کناره گیری علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق، در اوایل سال ٢٠١١ آغاز شد و در ماه های بعد، با روی آوردن برخی نیروهای موافق و مخالف به عملیات مسلحانه، به خشونت هم گرایید و تلفاتی برجای گذاشت.

در اوایل سال ٢٠١٢، علی عبدالله صالح، که دارای گرایش به غرب بود، تحت فشار برخی کشورهای غربی و شورای همکاری خلیج فارس، طرح این شورا برای واگذاری قدرت را پذیرفت و پس از سی و سه سال ریاست جمهوری بر یمن شمالی و یمن متحد، از سمت خود کناره گرفت.

کوتاه مدتی پیش از کناره گیری عبدالله صالح در فوریه سال ٢٠١٢، عبد ربه منصور الهادی به سمت رئیس جمهوری موقت انتخاب شده بود تا با نظارت بر تدوین قانون اساسی جدید، زمینه برگزاری آزادانه انتخابات ریاست جمهوری در سال ٢٠١٤ را فراهم آورد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.