تیراندازی هنگام سخنرانی نخست وزیر جدید کبک یک کشته داد

به روز شده:  06:24 گرينويچ - چهارشنبه 05 سپتامبر 2012 - 15 شهریور 1391

در اثر تیراندازی در جریان سخنرانی پولین ماروا، رهبر حزب جدایی طلب کبک که با اعلام نتیجه انتخابات ایالتی، سمت نخست وزیری این ایالت را به دست آورده، یک نفر کشته و یک نفر زخمی شده اما به خانم ماروا آسیبی نرسیده است.

در حالیکه خانم ماروا بر هدف نهایی حزب جدایی طلب کبک، یعنی جدایی کانادا و اعلام استقلال این ایالت فرانسوی زبان، تاکید می نهاد، ظاهرا مرد مسلح به تیراندازی مبادرت کرد و هنگام دستگیری توسط پلیس، شعار می داد: "انگلیسی ها به پا می خیزند."

با اعلام نتیجه انتخابات پارلمان ایالتی، مشخص شده که حزب کبک به تعداد کافی کرسی دست یافته است که بتواند یک دولت اقلیتی تشکیل دهد و پس از یک فترت ده ساله، بار دیگر قدرت را در این ایالت در دست بگیرد.

در عین حال، به گفته کارشناسان، بعید است که حزب بر تلاش برای جدایی از کانادا اصرار ورزد زیرا نظرسنجی ها حکایت از آن دارد که اکثر مردم کبک در حال حاضر ترجیح می دهند ایالتشان بخشی از کانادا باقی بماند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.