ترک‌تحصیل دختران‌روستایی در بویراحمد به علت جداسازی‌جنسیتی

به روز شده:  11:08 گرينويچ - دوشنبه 10 سپتامبر 2012 - 20 شهریور 1391

اجرای طرح جداسازى دانش آموزان دختر و پسر در دبیرستان‌هاى روستایى شهرستان بویر احمد، منجر به ترک تحصیل عده ای از دانش آموزان دختر شده است.

خبرگزاری مهر در گزارشی با اشاره به اجرای طرح جداسازى جنسیتی در دبیرستان‌هاى روستایى بویراحمد از سال تحصیلی جاری، نوشته است که این طرح، موجب به حدنصاب نرسیدن تعداد دانش‌آموزان در مدارس برخی روستاها و تعطیلى آنها شده است.

هرچند در صورت تعطیلی مدارس روستایی، شاگردان پسر آنها ممکن است بتوانند براى ادامه تحصیل به روستاهاى همجوار یا مراکز بخش بروند، اما این امکان براى دختران کمتر فراهم است و به این ترتیب، بسیاری از آنان چاره ای جز ترک تحصیل ندارند.

از سوی دیگر به عقیده عده ای از کارشناسان، در صورت اصرار بر تشکیل مدارس جداگانه برای پسران و دختران، این احتمال وجود دارد که به علت درصد پایین تر تحصیل دختران در روستاها، در برخی مناطق روستایی تعداد شاگردان پسر به حد نصاب لازم برسد اما چنین حد نصابی برای دختران به دست نیاید.

در شهرهای ایران دانش آموزان دختر و پسر در مدارسی جداگانه درس می خوانند، اما در بسیاری از روستاها، به علت تعداد کم دانش آموزان در مقاطع تحصیلی مختلف، برای دختران و پسران یا دانش آموزان مقاطع تحصیلی مختلف، کلاس هایی واحد تشکیل می شود.

این در حالی است که اخیرا عده از مسئولان ایرانی، بر اهمیت گسترش جداسازی جنسیتی در کلیه محیط های تحصیلی تاکید کرده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.