هشدار وزیر نیرو درباره اجرا نشدن مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها

به روز شده:  12:12 گرينويچ - دوشنبه 10 سپتامبر 2012 - 20 شهریور 1391

مجید نامجو، وزیر نیروی ایران گفته است که اگر مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها انجام نشود، "قطعا وزارت نیرو و شرکت‌های خدماتی با توجه به رشد قیمت‌ها دچار مشکل خواهند شد."

او در گفت و گو با خبرگزاری فارس گفت که در این صورت "باید حتما روش‌های دیگری را دولت و مجلس برای حل مشکل این شرکت‌های خدماتی در پیش بگیرند."

آقای نامجو گفت: "به نظر دوستانی که حقوقی هستند و اظهارنظر کرده‌اند تنها مکانیزمی که برای افزایش قیمت در حال حاضر در اختیار وزارت نیرو است هدفمند کردن یارانه‌ها است اما اگر اجرا نشود باید به سراغ روش‌های قدیمی برویم و البته باید موافقت دولت و مجلس را اخذ کنیم."

برنامه حذف یارانه ها موسوم به طرح هدفمندی یارانه ها، در زمستان سال ۱۳۸۹ آغاز شد و در مرحله اول قیمت برخی محصولات و مواد سوختی افزایش پیدا کرد و قرار شد که دولت بخشی از درآمدهای حاصل از افزایش قیمت ها را به صورت یارانه نقدی و بقیه را به بخش تولید و در پروژه های عمرانی هزینه کند.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که دولت بخش اعظم درآمدها را صرف یارانه نقدی کرده و برای تامین بخشی از یارانه نقدی هم از بانک مرکزی قرض گرفته است.

سال گذشته دولت برای پرداخت یارانه های نقدی با مشکل رو به رو بود و اکنون با متوقف شدن مرحله دوم برنامه حذف یارانه ها این مشکل مضاعف شده و وزارتخانه هایی نظیر نیرو حتی بحث بازگشت به روش های پیش حذف یارانه ها را مطرح کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.