آمار سوانح رانندگی: 'جنگ داخلی' در جاده های ایران

به روز شده:  18:43 گرينويچ - شنبه 15 سپتامبر 2012 - 25 شهریور 1391

یک نماینده مجلس ایران وضعیت فعلی جاده های ایران را به "جنگ داخلی" تشبیه کرده و گفته که "ما با یک قتل عام و جنگ ظالم و مظلوم در جاده‌های کشور مواجه هستیم،‌ خانواده‌های زیادی در این جنگ پنهان، بیگناه از بین می‌روند و دچار صدمات جبران ناپذیر می‌شوند."

عابد فتاحی عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفته است که "سالانه حدود ۲۵ هزار نفر بر اثر تصادفات رانندگی در کشور جان خود را از دست می‌دهند و بین ۴۰۰ تا حدود ۶۰۰ هزار نفر زخمی و مصدوم می‌شوند."

این نماینده مجلس گفته که "اگر آمار حدود ۶۰۰ هزار نفر را ملاک قرار دهیم؛ از این تعداد حدود ۲۰۰ هزار نفر مصدوم خفیف و سرپایی هستند، حدود ۲۰۰ هزار نفر مصدوم متوسط هستند که ممکن است به بستری چند روزه نیز نیاز داشته باشند اما حدود ۱۸۰ هزار تا ۲۰۰ هزار نفر مصدومان جدی و شدید هستند که بسیاری از آنها دچار نقض عضو دائمی و همیشگی شده و تعدادی از آنها نیز قطع نخاع می‌شوند."

در ایران سالانه بیش از ۶۰۰ هزار تصادف روی می دهد و این کشور در ردیف اول حوادث مرگبار جاده ای جهان قرار دارد.

علل اصلی بالا بودن آمار تصادفات در ایران، کیفیت بد جاده ها، خودروهای بی کیفیت و فاقد ایمنی و بی اعتنایی رانندگان به قوانین راهنمایی و رانندگی است.

پلیس راهنمایی و رانندگی و وزارت راه ایران در سال های اخیر برنامه های متعددی نظیر تغییر نحوه دریافت گواهینامه رانندگی، افزایش جریمه و بهسازی جاده های پرخطر را برای کاهش تصادفات رانندگی به اجرا گذاشته اند ولی گزارشها نشان می دهد که همچنان تلفات جاده ای ایران بسیار بالاست.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.