'تولید بنزین در پتروشیمی ها از سر گرفته شد'

به روز شده:  11:58 گرينويچ - 16 سپتامبر 2012 - 26 شهریور 1391

خبرگزاری مهر گزارش داده که تولید بنزین در پتروشیمی ها در ایران مجددا از سر گرفته شده است.

ایران دو سال پیش بعد از افزایش تحریم ها و به خصوص تحریم مواد سوختی نظیر بنزین، تولید بنزین در پتروشیمی ها را شروع کرد.

پیش از این، ایران به طور میانگین روزانه حدود ۶۷ میلیون لیتر در روز بنزین وارد می کرد در حالی که تولید بنزین در پالایشگاهها در حد ۴۳ میلیون لیتر در روز بود. در آن زمان بقیه نیاز کشور یعنی حدود ۲۴ میلیون لیتر بنزین روزانه خارج وارد می شد.

برای همین دولت ایران برای تولید بنزین واحدهای پتروشیمی جم، نوری (برزویه)، اراک، بوعلی سینا، بندر امام و امیرکبیر را به کار گرفت تا از این طریق به کشورهای تحریم کننده نشان دهد که در صورت تحریم بنزین، این کشور قادر است نیاز خود را از داخل تامین کند.

مصرف روزانه بنزین هم اکنون به طور متوسط حدود ۶۳ میلیون لیتر است در حالی که در خوشبینانه ترین شرایط ایران در پالایشگاهها کمتر از ۵۰ میلیون لیتر بنزین تولید می کند.

این در حالی است که دولت می گوید که تولید بنزین در پتروشیمی ها تا تابستان سال گذشته ادامه داشته و بعد از آن متوقف شده بود.

اما کارشناسان می گویند چون در این مدت تولید بنزین در پالایشگاهها افزایش چشمگیری نداشته است یا ایران در این مدت بقیه نیاز خود را از خارج وارد کرده یا تولید بنزین در پتروشیمی ها در این مدت ادامه داشته و هیچگاه متوقف نشده بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.