دولت ایران: درباره تعیین حافظ منافع کانادا توافقی نشده است

به روز شده:  08:22 گرينويچ - سه شنبه 18 سپتامبر 2012 - 28 شهریور 1391

رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به اظهارات روز گذشته وزیر خارجه کانادا که گفته بود سفارت ایتالیا در تهران حافظ منافع کانادا خواهد شد، گفته است: "بحث دفتر حافظ منافع باید به طور رسمی ودر گفتگوهای دو جانبه و با توافق طرفین صورت گیرد که این مراحل در این مورد انجام نشده است."

وزیر خارجه کانادا روز گذشته (دوشنبه ۲۶ شهریورماه) اعلام کرد که به دلیل روابط دوستانه ای که بین ایتالیا و کانادا وجود دارد، این کشور به عنوان حافظ منافع کانادا در ایران انتخاب شده است.

به گفته منابع کانادایی، دولت ایتالیا به دلیل نیاز فوری اتباع کانادایی مقیم ایران به خدمات کنسولی، با درخواست کانادا موافقت کرده است.

دولت ایران به عنوان کشور پذیرنده باید درخواست کانادا را تایید کند.

روابط ایران وکانادا که در ۹ سال اخیر پرتنش بوده، حدود یازده روز پیش براساس تصمیم یکجانبه دولت کانادا به حالت تعلیق در آمد و سفارتخانه های دو کشور در پایتخت های یکدیگر تعطیل شدند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.