استقبال سازمان مجاهدین خلق از خروج از فهرست گروه‌های تروریستی

به روز شده:  14:28 گرينويچ - شنبه 22 سپتامبر 2012 - 01 مهر 1391

سازمان مجاهدین خلق، از گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی ایران، روز شنبه ۲۲ سپتامبر از تصمیم آمریکا مبنی بر خارج کردن نام این گروه از فهرست رسمی گروه‌های تروریستی استقبال کرد.

یک دادگاه فدرال در آمریکا تا روز اول اکتبر سال جاری میلادی به وزیر خارجه این کشور فرصت داده تا درباره حذف نام سازمان مجاهدین خلق از فهرست گروه‌های تروریستی تصمیم گیری کند.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، بارها تاکید کرده بود که تخلیه اردوگاه اشرف در عراق در تصمیم گیری او درباره سرنوشت سازمان مجاهدین خلق نقش کلیدی دارد.

نماینده سازمان ملل متحد در عراق روز ۲۶ شهریور اعلام کرد که آخرین گروه بزرگ از نیروهای سازمان مجاهدین خلق از اردوگاه اشرف به اردوگاه لیبرتی (آزادی) منتقل شده‌اند.

بر اساس توافقنامه‌ای که دسامبر سال گذشته بین دولت عراق و سازمان مجاهدین خلق امضا شد، اعضای این سازمان باید به تدریج به اردوگاه لیبرتی منتقل می‌شدند تا از آنجا مقدمات انتقال آنها به دیگر کشورها فراهم شود.

سازمان مجاهدین خلق در دوران جنگ عراق علیه ایران به حکومت صدام حسین پیوست و در کنار ارتش عراق در جنگ علیه ایران مشارکت کرد.

اما پس از حمله نیروهای ائتلافی به رهبری آمریکا و سقوط حکومت صدام حسین در سال ۲۰۰۳ میلادی، ساکنان این اردوگاه به عنوان خارجیان مسلح غیرمتخاصم، تحت حفاظت نیروهای آمریکایی قرار گرفتند و بعدا خلع سلاح شدند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.