'ملکه بریتانیا هم از وضعیت روحانی تندرو مسلمان نگران بود'

به روز شده:  09:25 گرينويچ - سه شنبه 25 سپتامبر 2012 - 04 مهر 1391

گزارش شده که در سال ۲۰۰۶، ملکه بریتانیا در نامه ای به وزیر کشور وقت و تماس تلفنی با او، از اینکه برای بازداشت ابوحمزه، روحانی تندرو مسلمان و جلوگیری از اقدامات او در ایجاد نفرت و اختلاف قومی و دینی، راه قانونی وجود ندارد ابراز نگرانی کرد.

ابوحمزه المصری در مقام امام جماعت مسجدی در لندن، به ترویج اندیشه ایجاد خلافت اسلامی و حمایت از گروه های تندرو از جمله شبکه القاعده مشغول بود و در سال ۲۰۰۴ براساس قانون مبارزه با تروریسم برای مدتی بازداشت شد و بعدا ایالات متحده خواستار استرداد او در ارتباط با عملیات تروریستی شد.

در پی چند سال پیگیری در محاکم بریتانیایی و اروپایی، سرانجام دادگاه حقوق بشر اروپایی استرداد او را بلامانع تشخیص داد و روز گذشته، یک دادگاه بریتانیایی هم به استرداد او به ایالات متحده رای داد.

ملکه بریتانیا مجاز به اظهار نظر و مداخله در امور سیاسی نیست و وزیر کشور وقت تاکید کرده که ملکه صرفا نگرانی عمومی در مورد اقدامات ابوحمزه را بیان داشت و در صدد تاثیرگذاری بر تصمیم گیری های سیاسی نبود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.