امارات متحده عربی: ایران در مورد جزایر سه گانه مذاکره کند

به روز شده:  02:36 گرينويچ - شنبه 29 سپتامبر 2012 - 08 مهر 1391

شیخ عبدالله بن زیاد آل نهیان، وزیر خارجه امارات متحده عربی از جامعه جهانی خواسته است تا ایران را برای گفتگو بر سر جزایر سه گانه ابوموسی، تنب کوچک و تنب بزرگ مجاب کند.

آقای آل نهیان که روز جمعه ۲۸ سپتامبر (هفتم مهر) در نشست وزاری خارجه در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک سخن می گفت با طرح دوباره موضوع مالکیت این جزایر سه گانه گفت: "ما تاکید می کنیم که 'اشغال' و تسلط ایران بر این جزایر غیر قانونی و مغایر با قوانین بین المللی و ارزش های انسانی است."

وزیر خارجه امارات متحده عربی از جامعه جهانی خواست که ایران را وادار کند تا به آنچه وی "درخواست های صلح آمیز و محترمانه" این کشور برای انجام مذاکرات مستقیم میان دو کشور یا طرح موضوع در دادگاه بین المللی است، پاسخ دهد و در جهت برقراری روابط "دوستانه همسایگی" و برقرای هرچه بیشتر "صلح و ثبات" در منطقه اقدام کند.

ایران جزایر سه گانه ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک واقع در آبهای خلیج فارس را بخشی "جدایی ناپذیر" از خاک این کشور می داند و بارها اعلام کرده است که گفتگو بر سر مالکیت این جزایر را به هیج وجه قابل طرح نمی داند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.