جایزه شیمی نوبل به دو آمریکایی داده شد

به روز شده:  10:07 گرينويچ - چهارشنبه 10 اکتبر 2012 - 19 مهر 1391

رابرت لفتکوویتز و برایان کوبیلکا، دو شیمیدان آمریکایی به صورت مشترک برنده جایزه نوبل سال ٢٠١٢ در رشته شیمی شده اند.

کمیته اعطای جایزه نوبل دلیل انتخاب این دو نفر را تحقیقات آنان در زمینه گیرنده های وابسته به جی - پروتئین اعلام کرده است.

این تحقیقات در مورد مکانیزم های مولکولی است که تنظیم کننده رابطه سلول ها با محیط خارج اند. این مولکول های پروتئینی "گیرنده" نام دارند و درغشای سلول جای می گیرند.

سمت خارجی این گیرنده ها به هورمون ها، داروها و محرک های زیست-شیمیایی دیگر متصل می شود،‌ مثل قفل و کلید. اتصال محرک به گیرنده تغییراتی را در قسمت داخل سلول اعمال می کند که به اثرگذاری هورمون یا دارو بر سلول منتهی می شود.

این دو نفر کشف کرده اند که در مجموع، کل خانواده این گیرنده ها شامل ۱۰۰۰ عضو است که در مقایسه با حوزه فوق العاده وسیع عملکرد آنها عدد بسیار کوچکی است.

یافته دیگر آنها این است که اتصال محرک و گیرنده ساختار و عملکرد گیرنده را تغییر می دهد که این پایه درک ما در مورد چگونگی تغییر واکنش بدن به داروها، مانند عادت کردن به داروها است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.