گزارش سوم احمد شهید درباره حقوق بشر در ایران منتشر شد

به روز شده:  23:31 گرينويچ - پنج شنبه 11 اکتبر 2012 - 20 مهر 1391

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران سومین گزارش خود را منتشر کرده است.

آقای شهید در این گزارش خواستار آزادی فوری تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی شده و از دولت ایران خواسته اعدام ها را متوقف کنند.

او در این گزارش ۲۳ صفحه ای ۱۲۴ مورد نقض حقوق بشر در دوره ۶ ماهه از بهمن تا تیر ماه سال جاری را ثبت کرده است.

دولت ایران بر خلاف دو گزارش پیشین گزارشگر ویژه سازمان ملل به گزارش سوم او که پیش از انتشار در اختیار مقامات ایرانی قرار گرفته پاسخ کتبی داده است.

مقامهای دولت ایران در این پاسخ گفته اند قانون اساسی جمهوری اسلامی حقوق همه شهروندان را صرف نظر از دین قومیت و جنسیت تضمین کرده است.

آنها به موارد نقض حقوق بشر ذکر شده در این گزارش پاسخ نداده اند و نتیجه گیری های آقای شهید را "اتهاماتی بی اساس خوانده اند".

آقای شهید گفته برای تهیه گزارش هایش تا به امروز با ۲۲۱ شاهد گفتگو کرده است.

او همچنین در این گزارش برای نخستین بار به نگرانی ها از نقض حقوق اقتصادی شهروندانی ایرانی بر اثر تحریم های بین المللی اشاره کرده است.

این گزارش ۲۳ صفحه ای در فصول مختلفی چون حقوق شهروندی و حقوق سیاسی؛ حقوق فرهنگی، اجتماعی، سیاسی؛ و حقوق کودک تهیه شده و در فصل ششم و پایانی هم آقای احمد شهید نتیجه گیری ها و پیشنهاد های خود را مطرح کرده است.

در بخش حقوق شهروندی این گزارش به موضوع حقوق اقلیت های مذهبی چون بهاییان، مسیحیان و دراویش اشاره شده و در بخش دیگری تحت عنوان حقوق سیاسی، به لزوم برخورداری از قوه قضاییه مستقل در این کشور پرداخته شده است.

در بخش حقوق کودک هم موضوع اعدام های متهمان زیر ۱۸ سال و ازدواج دختر زیر ۱۸ سال مورد توجه قرار گرفته است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.