'تولید نفت ایران بیش از پیش‌بینی‌ها کاهش یافته است'

به روز شده:  16:15 گرينويچ - جمعه 12 اکتبر 2012 - 21 مهر 1391

آژانس بین‌المللی انرژی می‌گوید که تولید نفت ایران بیش از حد پیش‌بینی‌ها کاهش یافته است.

این نهاد که متشکل از کشورهای مصرف کننده نفت است، می‌گوید تولید نفت ایران در ماه گذشته میلادی، ۲۲۰ هزار بشکه کاهش داشته و به دو میلیون و ۶۳۰ هزار بشکه در روز رسیده است. صادرات نفت ایران هم به ۸۶۰ هزار بشکه، یعنی یک میلیون و چهار صد هزار بشکه کمتر از ۱۰ ماه پیش افت کرده است.

اقدام آمریکا در اعمال محدودیت بیشتر برای نقل و انتقالات مالی بین‌المللی با ایران نیز در کاهش تعداد خریداران نفت و در نتیجه کاهش تولید نفت خام این کشور موثر بوده است. گفته می‌شود که گروهی از این کشورها به دلیل مشکلات بانکی نتوانسته‌اند پول نفت خامی را که از ایران خریده‌اند، به حساب های بانک مرکزی منتقل کنند و در نتیجه از تمدید قراردادهای جدید برای تداوم خرید نفت از ایران انصراف داده‌اند.

برآوردهای آژانس بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد که ایران می‌تواند روند ذخیره نفت خام در مخازن شناور دریایی را برای چند ماه دیگر ادامه دهد، ولی بعد از پر شدن ظرفیت این مخازن و تانکرها، ناچار خواهد بود تولید نفت را در برخی میدان‌ها متوقف کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.