چین و غرب ۱۵۰۰ سال قبل از سفر مارکو پولو با همدیگر ارتباط داشتند

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ممکن است چینی‌ها ایده جنگجویان لشکر سفالین را از یونان باستان گرفته باشند

یافته‌های جدید نشان می‌دهد که تماس میان چین و غرب ۱۵۰۰ سال قبل از آنکه مارکو پولو، سیاح مشهور به چین سفر کند، برقرار بوده است.

باستان‌شناسان می‌گویند که ممکن است چینی‌ها رسم قرار دادن جنگجویان لشکر سفالین را که در مقبره اولین امپراتور چین در نزدیکی شهر شی‌آن پیدا شده‌اند، از یونان باستان گرفته باشند.

این باستان‌شناسان می‌گویند که صنعتگران یونان باستان ممکن است در سه قرن قبل از میلاد در چین به آموزش سفالگران چینی‌ها مشغول بوده باشند.

معمولا از سفر قرن سیزدهم مارکو پولو به چین به عنوان اولین سفر یک اروپایی به چین یاد می‌شود.

لی شوژن، باستان‌شناس ارشد موزه آرامگاه امپراتور شی هوانگ (اولین امپراتور چین) می‌گوید: "ما اکنون اسنادی داریم که نشان‌دهنده تماس نزدیک میان اولین امپراتور جین و غرب پیش از گشایش جاده ابریشم است. این بسیار پیشتر از زمانی است که تا کنون تصور می‌کردیم."

حق نشر عکس Public domain
Image caption امپراتور شی هوانگ ، اولین امپراتور چین متحد بود

تحقیق دیگری نشان می‌دهد که دی‌ان‌ای میتوکندریایی خاص اروپایی در محل‌هایی در سین‌کیانگ، غرب‌ترین استان چین یافت شده که ممکن است به این معنا باشد که غربی‌ها پیش از اولین امپراتور چین و در زمان فرمانروایی او در این محل ساکن شده و در آنجا زندگی کرده و مرده باشند.

در سال ۱۹۷۴، کشاورزان چینی نزدیک به ۸ هزار جنگجوی سفالی را در نزدیکی مقبره امپراتور شی هوانگ، اولین امپراتور چین یافتند.

سنت ساخت مجسمه‌هایی در این ابعاد در چین تا پیش از ساخت مقبره این امپراتور چین وجود نداشت. مجسمه‌های قبلی همگی در ابعادی کوچک‌تر به درازای ۲۰ سانتی متر بودند.

دکتر شوژن در توضیح این تغییر در ابعاد مجسمه و مهارت ساخت آن می‌گوید چینی‌ها احتمالا تحت تاثیر جایی خارج از چین قرار گرفته بودند.

او می‌گوید ما فکر می‌کنیم که ارتش سفالی و مجسمه‌های مفرغی که در محل پیدا شدند، تحت تاثیر مجسمه‌سازی و هنر یونان باستان قرار داشتند.

پروفسور لوکاس نیکل از دانشگاه وین می‌گوید مجسمه‌های اکروبات‌بازهای سیرک که اخیرا در محل مقبره اولین امپراتور چین پیدا شدند، چنین فرضیه‌ای را تقویت می‌کند.

او بر این باور است که اولین امپراتور چین تحت تاثیر مجسمه‌های یونانی در آسیای مرکزی بوده که پس از مرگ اسکندر مقدونی ساخته شدند.

پروفسور نیکل می‌افزاید می‌توانم تصور کنم که یک مجسمه‌ساز یونانی به محلی‌ها آموزش می‌داد.

از دیگر کشفیات جدید این است که مقبره اولین امپراتور چین بزرگ‌تر از آن چیزی است که قبلا تصور می‌شد. این مقبره و محوطه اطراف آن ۲۰۰ بار بزرگ‌تر از دره پادشاهان مصر(گورستان فراعنه) است.

در این مکان بقایای اجساد مثله شده زنانی که در حرمسرای اولین امپراتور چین بودند و جمجمه مردی پیدا شده که یک پیکان در آن فرو رفته بود.

این جمجمه احتمالا به پسر بزرگ اولین امپراتور چین تعلیق داشته که گفته می‌شود در کشمکش‌های داخلی پس از مرگ پدرش بر سر تصاحب قدرت کشته شده است.