نزدیک‌ترین ماه افروخته پس از هفتاد سال

حق نشر عکس UGC
Image caption تصویر ارسالی یکی از مخاطبان بی‌بی‌سی از ماه افروخته بر فراز ائل گلی در تبریز

بزرگترین و درخشان‌ترین قرص کامل ماه در هفتاد سال گذشته در شب ۲۴ آبان ۱۳۹۵ (۱۴ نوامبر ۲۰۱۶) از همه نقاط زمین دیده می‌شود.

این پدیده که ماه افروخته یا ابَرماه نام دارد هنگامی رخ می‌دهد که زمین و ماه به دلیل مدار بیضوی ماه، در فاصله‌ای بسیار نزدیک از یکدیگر قرار می‌گیرند.

آلبوم عکس: شبی که آسمانش ماه بود

پدیده ماه افروخته تقریبا هر ۴۱۱ تا ۴۱۲ روز یک بار دیده می‌شود، اما اهمیت ماه افروخته امشب این است که فاصله ماه و زمین کمترین مقدار در نزدیک به هفتاد سال گذشته است.

پدیده ماه افروخته چیست؟

وقتی ماه در مدار خود بر گرد زمین حرکت می‌کند، ما از روی زمین ماه را در وضعیت‌های متفاوتی مشاهده می‌کنیم که با نور خورشید درخشان می‌شود. تنها یک بار در هر گردش ماه به دور زمین، قمر زمین در وضعیت قرص کامل قرار می‌گیرد.

با توجه به اینکه مدار ماه به دور زمین بیضوی شکل است، فاصله ماه تا زمین همیشه یکسان نیست. با این حال به دلیل تغییر وضعیت زمین در مدار خود به دور خورشید طول سال، همیشه ماه کامل در همان زمانی رخ نمی‌دهد که ماه در نقطه فرود یا حضیض (نزدیک‌ترین فاصله به زمین) قرار دارد.

در مواقعی که قرص کامل ماه با حضیض ماه همزمان باشد، پدیده معروف به افروختگی ماه اتفاق می‌افتد. تشخیص تفاوت بین یک قرص کامل معمولی با ماه افروخته بسیار دشوار و ظریف است.

دانشمندان تخمین می‌زنند که در این شب ماه ممکن است تا ۷ درصد بزرگتر و ۱۵ درصد درخشان‌تر از مواقع دیگری دیده شود که فاصله بیشتری از زمین دارد. بهترین زمان برای مشاهده این پدیده وقتی است که قرص کامل ماه تازه طلوع کرده و نزدیک به افق قرار دارد.

اگر قرص کامل ماه در نزدیکی افق در کنار یا پشت درختان و ساختمان‌ها مشاهده شود، بهترین فرصت برای عکاسان پدیده‌های نجومی است که تصاویری استثنایی از ماه افروخته را ثبت کنند.

دفعه بعد که قرص کامل ماه تا این حد به زمین نزدیک می‌شود ۱۸ سال دیگر در سال ۲۰۳۴ خواهد بود. سال گذشته در ۶ مهر ۱۳۹۴ ( ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۶) پدیده ماه افروخته با خسوف یا ماه‌گرفتگی همزمان شده بود.