کنفرانس تغییرات اقلیمی مراکش: نیش ترمز به جای ترمز دستی

حق نشر عکس Getty Images

همه شرکت‌کنندگان در کنفرانس جهانی تغییرات اقلیمی مراکش می‌خواهند از سوخت‌های فسیلی دوری کنند. همه می‌خواهند سوخت‌های فسیلی زیر زمین بمانند تا در جو زمین.

در این کنفرانس یک لشکر بزرگ از هیات‌ها و نمایندگان دولتی و غیردولتی ۲۰۰ کشور دنیا،‌ ماموریت زندگی حرفه‌ای خود را نجات زمین از گرم‌تر شدن قرار داده‌اند.

برای جلوگیری از گرم‌تر شدن زمین هر کشور تعهد داده مصرف سوخت‌های فسیلی را کم کند زیرا وقتی نفت و زغال سنگ به شکل دی اکسید کربن دود می‌شود و به هوا می‌رود، جای دوری نمی‌رود، در جو زمین می‌ماند و وقتی بماند نور خورشید را هم در داخل جو زمین محبوس می‌کند و آب و هوا را اول آرام آرام ولی بعد تند تند گرم‌تر و گرم‌تر می‌کند.

مشکل این است که سوخت‌های فسیلی سنگ بنای رشد افتصادی و پیشرفت بشر بوده پس کنار گذاشتن آن مستلزم یک انقلاب اقتصادی است. اما راه اندازی یک انقلاب در سطح جهان وقت می‌برد.

پیام کنفراس تغییرات اقلیمی این است که وقت زیادی نمانده. میانگین حرارت زمین یک و نیم درجه نسبت به دوران انقلاب صنعتی بالاتر رفته.

حق نشر عکس Getty Images

همه قبول دارند که میانگین حرارت زمین نباید از دو درجه سانتیگراد بالاتر برود چون باعث تغییرات شدید و مخرب و از همه مهمتر غیر قابل کنترلی اقلیمی می‌شود.

تقریبا همه هم قبول دارند که مصرف سوخت‌های فسیلی باعث گرم‌تر شدن زمین می‌شود. اما دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب این عقیده را ندارد. پیروزی او در انتخابات امریکا بر خرمن کنفرانس مراکش که همزمان با انتخابات برپا شد آتش انداخت.

وقتی خبر آمد که دونالد رئیس جمهور کشوری می‌شود که دومین انتشار دهنده گازهای دی اکسید کربن در دنیاست همه شوکه شدند.

او حالا سکان دولتی را بدست می‌گیرد که قبل از تصدی او نقش اصلی را در بسیج دیگر دولت‌های جهان برای کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی داشت.

اما جامعه جهانی خیلی زود خود را جمع و جور کرد و ناگهان ورق برگشت. دولت‌های جهان یکی پس از دیگری اعلام کردند که دونالد ترامپ نباید و نمی‌تواند کارزار نجات زمین از گرم‌تر شدن را مختل کند و اگر هم این کار را بکند هیچ‌کس بنا ندارد تعهداتی را که آمریکا داده به بهانه پیروزی دونالد ترامپ کنار بگذارد.

این خبر هم که دونالد ترامپ فردی را جایگزین نماینده فعلی آمریکا در کنفرانس‌های تغییرات اقلیمی کرده که دل در گرو سوخت‌های فسیلی دارد، جامعه مدنی داخل امریکا را به تکاپو انداخت.

علاوه بر جامعه مدنی،‌ شرکت‌های بزرگ جهان و سهامداران شرکت‌های بزرگ که سرمایه‌های میلیاردی دارند اعلام کردند که از مصرف سوخت‌های فسیلی فاصله می‌گیرند.

وقتی نمایندگان شرکت‌های نفتی و ذغال سنگ به کنفرانس تغییرات اقلیمی می‌روند تا بگویند نگران نباشید ما قول می‌دهیم که از سهم خود در گرم‌تر شدن بکاهیم روشن است که این شرکت‌ها دیر یا زود به سرنوشت شرکت‌های تولید سیگار دچار خواهند شد.

حق نشر عکس Getty Images

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل می‌گوید حرکت به سمت اقتصادهای بدون کربن، برگشت ناپذیر است و جان کری وزیر خارجه آمریکا گفته این روند از تصمیمات یک دولت (دولت ترامپ) ‌قوی‌تر است.

به احتمال خیلی زیاد بان کی مون و جان کری درست می‌گویند ولی حرارت زمین آنچنان با سرعت بالا می‌رود که وقتی برای تردید و خراب‌کاری باقی نمانده.

بدون دولت جدید آمریکا هم بشریت در خطر تغییرات اقلیمی قرار دارد چه برسد به اینکه این دولت چوب لای چرخ تلاش برای مهار این تغییرات بگذارد.

کنفرانس تغییرات اقلیمی مراکش می‌خواهد ترمز دستی اتوموبیلی را بکشد که با سرعت به طرف دره می‌رود. این امیدوار کننده است.

اما بضاعت جامعه جهانی برای خلاصی از سوخت‌های فسیلی فعلا در حد یک نیش ترمز است.

موضوعات مرتبط