ترامپ گروهی را که در جشن پیروزیش سلام نازی داده بودند محکوم کرد

دونالد ترامپ
Image caption ترامپ گفت نمی خواسته باعث "انرژی گرفتن" آلت رایت شود که متشکل از ملی گرایان سفیدپوست و اعضای نئونازی و یهودستیز است

دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا، گروه راست افراطی موسوم به "آلت رایت" یا جنبش راستگرای جایگزین را محکوم کرد.

آقای ترامپ امروز سه شنبه ۲۲ نوامبر (دوم آذر) در مصاحبه ای تفصیلی با نیویورک تایمز گفت اقدامات این گروه را، که پیروزیش را با به نمایش گذاشتن سلام های نازی جشن گرفته بودند، رد می کند.

رئیس جمهور منتخب آمریکا تاکید کرد که نمی خواسته باعث "انرژی گرفتن" آلت رایت شود که متشکل از ملی گرایان سفیدپوست و اعضای نئونازی و یهودستیز است.

شنبه گذشته، عکسی از اعضای این گروه در شهر واشنگتن پایتخت آمریکا منتشر شد که وقتی سخنران مراسمشان فریاد زد "هایل ترامپ"، با دادن سلام های نازی به شادمانی پرداختند. عبارت هایل ترامپ، تقلیدی از سلام اعضای حزب نازی بود که به صورت "هایل هیتلر" تلفظ می شد.

در ویدیویی که از این مراسم منتشر شده، ریچارد سپنسر، رهبر گروه آلت رایت، می گوید آمریکا متعلق به سفیدپوستان است. وی در سخنان خود، سفیدپوستان را "فرزندان خورشید" می نامد.

آقای سپنسر در بخشی دیگر از صحبت های خود، منتقدان این گروه را "پست ترین موجوداتی که تاکنون روی زمین راه رفته اند" توصیف می کند.

در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، اغلب گروه های راست گرای افراطی فعال در ایالات متحده، ار دونالد ترامپ حمایت کردند.

رقبای آقای ترامپ در جریان این مبارزات انتخاباتی، او را استفاده از ادبیات "نژادپرستانه" یا "خارجی ستیز" متهم می کردند.

واکنش ها به تجمع راستگرایان افراطی

نشست روز شنبه راستگرایان با تظاهرات مخالفان آنها در واشنگتن همراه بود که خیابان های اطراف یک ساختمان فدرال را بستند.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان روز سه شنبه ابراز نگرانی کرد که پیروزی آقای ترامپ در انتخابات باعث تقویت نژادپرستان سفیدپوست شود.

یک مقام نزدیک به خانم مرکل گفت که ویدئوی "هایل ترامپ زننده و نگران کننده" است.

با این حال آقای ترامپ در مصاحبه نیویورک تایمز از انتصاب استیو بنن به عنوان استراتژیست ارشد خود دفاع کرد. آقای بنن مدیر سابق موسسه به شدت راستگرای "برایتبارت نیوز" است.

آقای ترامپ این ادعا را که برایتبارت نیوز به جنبش ملی گرایان سفیدپوست مرتبط است را رد کرد.

او به نیویورک تایمز گفت: "برایتبارت فقط یک نشریه است. آنها همان خبرهایی را که شما کار می کنید پوشش می دهند."

او در مورد آقای بنن گفت: "اگر فکر می کردم که او نژادپرست یا الت-رایت یا از اینها باشد.... اصلا به استخدام او فکر نمی کردم."

سخنگوی آقای ترامپ پیشتر در روز سه شنبه گفته بود که رئیس جمهور منتخب قول دوران مبارزات انتخاباتی دایر بر تعقیب قضایی هیلاری کلینتون در ارتباط با استفاده از ایمیل های شخصی در دوران تصدی وزارت خارجه را دنبال نخواهد کرد.

مشاور آقای ترامپ گفت که او یک دادستان ویژه برای تحقیق درباره خانم کلینتون منصوب نخواهد کرد و پشت سر گذاشتن این موضوع به "مرمت" روحی خانم کلینتون پس از انتخابات کمک می کند.

آقای ترامپ بعدا به نیویورک تایمز گفت: "من نمی خواهم کلینتون ها را اذیب کنم، واقعا نمی خواهم... هیلاری خیلی چیزها را تحمل کرده و رنج زیادی کشیده است."