با کاهش شدید جمعیت، زرافه‌ها در معرض انقراض‌ قرار گرفتند

دو زرافه که گردن‌هایشان را به دور یکدیگر پیجانده‌اند حق نشر عکس IUCN
Image caption عوامل مختلفی چون افزایش جمعیت انسان‌ها و جنگ های داخلی در نقاط مختلف آفریقا از علل کاهش جمعیت زرافه‌ها عنوان شده است

با کاهش شدید جمعیت زرافه‌ها در سی سال گذشته، این بلندقدترین پستاندار روی زمین در معرض انقراض قرار گرفته است.

در حالی که در سال ۱۹۸۵ بیش از ۱۵۰ هزار زرافه شمرده شده بودند، در سال ۲۰۱۵ (پارسال) تعداد آنها به عدد ۹۷ هزار کاهش پیدا کرده است.

اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت تاکنون وضعیت زرافه‌ها را در طبقه "نگرانی کم" نسبت به خطر انقراض قرار داده بود اما در گزارش جدید آنها که "لیست قرمز" حیوانات در معرض خطر نابودی منتشر شده، از زرافه‌ها به عنوان گونه جانوری "آسیب‌پذیر" طبقه‌بندی شده است که به معنای کاهش بیش از ۳۰ درصدی جمعیت آنها در سه نسل گذشته است.

علت کاهش چشمگیر این حیوانات که نماد قاره آفریقا محسوب می‌شوند از بین رفتن اقلیم زیست آنها؛ شکار غیرقانونی و جنگ داخلی در مناطق مختلف آفریقا گزارش شده است.

دکتر جولیان فنسی از اتحادیه جهانی محافظت از طبیعت به بی‌بی‌سی گفته "زرافه‌ها در سکوت منقرض می‌شوند. در حالی که همه توجه‌ها به انقراض فیل‌ها و کرگدن‌هاست، از کاهش سریع جمعیت آنها غافل مانده‌ایم."

با وجود این، به گزارش اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت که از این کاهش خطرناک جمعیت زرافه‌ها خبر داده، در بعضی از مناطق جنوبی آفریقا جمعیت این حیوانات بلندقامت افزایش داشته است.

افزایش جمعیت انسان‌ها در نقاط مختلف جهان که تخمین زده می شود تا سال ۲۰۵۰ به بیش از ۹ میلیارد نفر برسد، باعث پیشروی شهرها و نابودی اقلیم حیات وحش شده است اما همزمان به گفته این مسئول اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت، ناآرامی‌ها و جنگ‌های داخلی در نقاط مختلف آفریقا هم خطر شکار زرافه‌ها را افزایش داده است.

دکتر جولیان فنسی می‌گوید: "زرافه‌ها به هنگام جنگ ارزش غذایی‌شان چند برابر می‌شود چرا که شکار یکی از آنها می‌تواند شکم جمعیت بزرگی را سیر کند."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption هیکل رشید و بزرگ زرافه‌ها آنها را هدفی راحت و آشکار برای شکارچیان کرده است

موضوعات مرتبط