بریتانیا با تولد کودکان سه والدی موافقت کرد

بچه حق نشر عکس Science Photo Library

اداره مسئول باروری انسان و رویان‌شناسی در وزارت بهداشت بریتانیا با تولد کودکان سه والدی از دو مادر و یک پدر موافقت کرد.

این عمل تاریخی و جنجال‌برانگیز برای جلوگیری از تولد کودکانی انجام می‌گیرد که ممکن است با بیماری‌های مرگبار ژنتیکی به دنیا بیایند.

بیشتر بخوانید: نخستین کودک با سه والد متولد شده است

انتظار می‌رود پزشکانی که در نیوکاسل این روش پیشرفته لقاح آزمایشگاهی را توسعه داده‌اند، اولین گروهی باشند که این عمل را به عموم ارائه می‌دهند. آنها همچنین از علاقمندان خواسته‌اند که برای این پروژه تخمک اهدا کنند.

بعضی خانواده‌ها چندین کودک را به دلیل بیماری‌های غیرقابل درمان میتوکندری از دست داده‌اند. این بیماری باعث می‌شود که فرد انرژی کافی برای ادامه ضربان قلب نداشته باشد.

بیماری‌های میتوکندری تنها از طریق مادر به فرزندان منتقل می‌شود، بنابراین روش جدید لقاح آزمایشگاهی می‌تواند به جلوگیری از این بیماری کمک کند. در این روش از یک تخمک اهدا شده همراه با تخمک مادر و اسپرم مادر استفاده می‌شود.

کودک متولد شده با این روش کمی از ماده ژنتیکی اهدا کننده تخمک را به ارث می‌برد، اما این عمل کاملا قانونی، اخلاقی و از نظر علمی آماده بهره‌برداری برای عموم است.

سالی چشایر، مدیر اداره مسئول باروری انسان و رویان‌شناسی در وزارت بهداشت بریتانیا، تصمیم به تولد کودکان سه والدی را "دارای اهمیت تاریخی" توصیف کرده است.

به گفته خانم چشایر این به معنای "پیشروی با احتیاط است، نه انجام بی‌رویه این عمل."

او می‌گوید: "مطمئن هستم بیماران زیادی از تصمیمی که ما امروز گرفتیم، واقعا خوشحال هستند."

اما برخی از دانشمندان جنبه‌های اخلاقی این روش لقاح آزمایشگاهی را زیر سوال برده‌اند و نگران هستند که راه را برای ایجاد کودکان دستکاری شده ژنتیکی باز کند.

اداره مسئول باروری انسان باید همه کلینیک‌ها و همه بیماران را پیش از انجام این عمل تایید کند.

تولد کودکان سه والدی تنها در صورتی مجاز است که خطر بیماری‌های میتوکندری برای فرزند احتمالی یک زوج بسیار بالا باشد.

کلینیک‌های باروری در بریتانیا می‌توانند برای کسب مجوز لقاح آزمایشگاهی ایجاد کودکان سه والدی، به اداره مسئول باروری بریتانیا درخواست دهند.

بیشتر بخوانید: در روش پیشرفته لقاح آزمایشگاهی چگونه کودکی با سه والد متولد می‌شود؟

Image caption ۱) دو تخمک با اسپرم بارور می شوند، که نتیجه یک جنین از پدر و مادر اصلی است و یک جنین با استفاده از فرد اهدا کننده ۲) هسته ای که دارای اطلاعات ژنتیکی است از هر دو جنین خارج می شود ۳) با اضافه کردن هسته والدین به جنین اهدا کننده یک جنین سالم ایجاد می شود. این جنین در داخل رحم مادر کاشته می شود
Image caption ۱) تخمک ها از مادری که میتوکندری ناقص دارد و از فرد اهدا کننده با میتوکندری سالم گرفته می شود ۲) بیشتر ماده ژنتیکی از هر دو تخمک خارج می شود ۳) ماده ژنتیکی مادر به داخل تخم اهدا شده تزریق می شود که توسط اسپرم بارور خواهد شد

موضوعات مرتبط