ارتش بریتانیا در پی ساخت 'جنگ‌افزار لیزری'

حق نشر عکس JOHN F WILLIAMS / US NAVY
Image caption سال ۲۰۱۴، سلاح لیزری لاز (Laws) به منظور تست توانمندی‌هایش در یک ناو نیروی دریایی آمریکا نصب شد

وزارت دفاع بریتانیا به منظور تولید نمونه‌ای اولیه از سلاح لیزری، به طور رسمی قراردادی به ارزش ۳۰ میلیون پوند بسته ‌است.

هدف این است که معلوم شود آیا تکنولوژی "انرژی هدایت‌شده" می‌تواند به خدمت نیروهای رزمی درآید یا نه. قرار است در سال ۲۰۱۹، قدرت و کارایی این جنگ‌افزار به نمایش درآید.

قرارداد مزبور به کنسرسیومی از شرکتهای دفاعی اروپایی واگذار شده است.

این نمونه اولیه از بابت توانایی‌اش در ردگیری اهداف در فواصل مختلف از روی زمین یا دریا مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

پیتر کوپر، از لابراتوار علوم و تکنولوژی دفاعی بریتانیا (DTSL)، واقع در مجتمع نظامی پورتون داون در شهر ویلتشر، گفت که این پروژه، مبتنی بر پژوهش و نوآوری در حوزه لیزرهای پرقدرت خواهد بود تا در نهایت، پتانسیل‌های احتمالی آن کشف شود.

به گفته او "توفیق در این امر می‌تواند امکان واکنش موثرتر نیروهای رزمی بریتانیا به تهدیدهای پیش رو را فراهم کند."

وزارت دفاع بریتانیا، برای چندین ماه در حال نهایی کردن توافقش با این کنسرسیوم به نام دراگون‌فایر (Dragonfire) بوده‌ است، و حال به طور رسمی، اعلام کرده که آنان پیمانکار نهایی این پروژه خواهند بود.

انتظار می‌رود که در صورت پیشبرد موفقیت آمیز این پروژه، اولین سری جنگ‌افزارهای لیزری در اواسط دهه ۲۰۲۰ به خدمت گرفته‌ شوند.

به طور کلی، جنگ‌افزار انرژی هدایت‌شده (DEW) را می‌توان برای نابودی پهپاد، موشک، خمپاره، بمب جاده‌ای و تهدیدهای دیگر به کار گرفت.

ارتش آمریکا برای چند دهه، درگیر آزمایش لیزرهای پرقدرت بوده‌است. ولی تا همین اواخر، مشکلات فنی مانع از به کارگیری آنها در خط مقدم می‌شدند.

با این حال، سال ۲۰۱۴، حین ماموریت ناو یو‌اس‌اس پونس در خلیج فارس، نیروی دریایی آمریکا یک سیستم سلاح لیزری را به نام لاز (Laws) روی آن نصب کرد.

سیستم مزبور توانست یک قایق کوچک را بر سطح آب و یک پهپاد کوچک را در هوا هدف قرار دهد.

موضوعات مرتبط