چه چیزهایی را به نام اوباما نامیده‌اند؟

حق نشر عکس Getty Images

در حالی که دوره ریاست جمهوری باراک اوباما به پایان خود می‌رسد، به افتخار او نامش روی کتابخانه‌ها، شاهراه‌ها و مدارس گذاشته می‌شود.

مرکز کتابخانه ریاست جمهوری باراک اوباما، در شیکاگو در دست احداث است و هم اکنون دانش آموزان در سراسر آمریکا در حال نام نویسی در مدارسی هستند که نام باراک اوباما، نخستین رئیس جمهور آمریکایی آفریقایی تبار این کشور بر آنها گذاشته شده.

ولی علاوه بر لوحه‌های تشریفاتی، مجسمه‌ها و ساختمان‌ها، چیزهای دیگری هم که شاید شما انتظارش را نداشته باشید، به نام باراک اوباما نامگذاری شده‌اند.

حق نشر عکس AP
Image caption تك گونه باراكترما اوباما از روى اسم رئيس جمهور باراك اوباما نامگذارى شده است

انگل

باراکترما اوباما، دومین انگلی است که با الهام از باراک اوباما نامگذاری شده است.

این انگل که یک بدن باریک نخ مانند دارد، به لاک پشت‌های مالزیایی که در آب شیرین زندگی می‌کنند، سرایت کرده و می‌تواند مهلک باشد.

دکتر توماس پلات، متخصص انگل‌های لاک پشت، که این نوع بخصوص را کشف کرده می‌گوید: "به وضوح این کار کوچکی بود که من به نوبه خودم می‌توانستم برای بزرگداشت رئیس جمهوری‌مان انجام دهم"

او همچنین گفت که نسبت دوری با آقای اوباما دارد.

پژوهشگران در گذشته یک انگل به نازکی موی سر، را که در کنیا در نزدیکی محلی که پدر آقای اوباما زندگی می‌کرد، پیدا کرده بودند، پاراگوردیوز اوبامای، نامگذاری کرده بودند.

حق نشر عکس Getty Images

ماهی

به عنوان بخشی از قدردانی از تلاش‌های آقای اوباما برای حفاظت از محیط زیست در اقیانوس آرام، دانشمندان برای نام‌گذاری یک ماهی با رنگ درخشان خرمایی و طلایی، که در نزدیکی بنای یادبود ملی دریایی در حد فاصل جزایر آتول، و آب‌های هاوایی دیده شده بود، از نام باراک اوباما استفاده کردند.

در سال ۲۰۱۲، نیز دانشمندان یک ماهی آبی و نارنجی رنگ آب شیرین را اتئوستوما اوباما نامیدند. این ماهی در رودخانه‌های داک و بوفالو که جزو شبکه رودخانه تنسی هستند، یافت شده بود.

سوسمار

اوبامادان، یک سوسمار سی سانتیمتری با دندان‌های صاف و منظم است که نسلش منقرض شده. نام این جانور با توجه به طرز تبسم باراک اوباما، انتخاب شده است.

کوه

آقای اوباما از جمله رؤسای جمهوری آمریکاست که به افتخارش یک کوه به نام او خوانده شده- ولی در آنتیگوآ. مردم این جزیره در سال ۲۰۰۹، در سالروز تولد آقای اوباما، اسم باگی پیک، بلندترین قله جزیره را عوض کرده و آن را کوه اوباما نامگذاری کردند.

حق نشر عکس JC LENDEMER/UNIVERSITY OF CALIFORNIA, RIVERSIDE
Image caption قارچ كالوپلاكا اوباما

گلسنگ

کالوپلاسا اوبامی، نامی است که پژوهشگران در سال ۲۰۰۷، پس از پایان مبارزات انتخاباتی آقای اوباما در دوره اول ریاست جمهوری‌اش، بر روی یک قارچ نهادند. دلیل این نامگذاری، قدردانی از حمایت آقای اوباما از آموزش علوم بود.

Image caption دهكده‌هایی در منطقه افالى ايرلند كه مكان تولد پدر پدر پدربزرگ اوباما بوده

ایستگاه پمپ بنزین

در جمهوری ایرلند در دهکده مانیگال، واقع در منطقه اوفالی، بین دوبلین و لایمریک، یک ایستگاه پمپ بنزین و سرویس اتومبیل رسما به نام رئیس جمهوری آمریکا نام‌گذاری شده است.

میدان باراک اوباما شامل یک پمپ بنزین، مجموعه رستوران و نیز مرکزی است که در باره ارتباط آقای اوباما با مانیگال، اطلاعاتی به بازدیدکنندگان می‌دهد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در سال ٢٠١١ يك نانواى ايرلندی به افتخار رئيس جمهور نانى به نام باراك پخت

نان

قبل از سفر آقای اوباما به جمهوری ایرلند در سال ۲۰۱۱، نانواها به سرعت در صدد پختن یک نان ایرلندی به نام "باراک" برآمدند. چیزی که ممکن است آمریکایی‌ها آن را به اسم نان میوه‌دار بشناسند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اطلاعى از اينكه آقاى اوباما اين نان را امتحان كرده يا نه در دست نيست

جوزف کیرنی، از ساکنان مانیگال، اولین سفارش‌های نان را به اعضای خانواده اجدادی اوباما که خودشان را برای دیدار باراک اوباما حاضر می‌کردند، تحویل داد.

پرنده

یک پرنده با پرهای راهراه هم که در منطقه غرب آمازون پیدا شده بود، به افتخار آقای اوباما، نیستالوس اوبامای، نامیده شد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مدرسه‌ای به نام اوباما در کنیا

مدرسه

در روستایی در کنیا، نام آقای اوباما بر روی دو مدرسه گذاشته شده.

بر سر در یک مدرسه کنیایی در دهکده کوگلو، که محل تولد و دفن پدر آقای اوباماست، نام اوباما نوشته شده.

هنگامی که باراک اوباما یک سیاستمدار ایالت ایلینوی بود، نام یک مدرسه دوره ابتدایی و یک دبیرستان، واقع در این دهکده را به افتخار آقای اوباما، سناتور اوباما کوگلو گذاشتند.

حق نشر عکس JASON BOND
Image caption اپتوستيچوس باراكابامى نام يكى از ٣٣ گونه عنكبوت نادرى است كه در سال ٢٠١٣ كشف شد

عنکبوت

همچنین از آنجا که گفته می‌شود آقای اوباما از علاقمندان مرد عنکبوتی است، اسم عنکبوت تله گذار را، آپتوستیچوس باراکاوبامی، گذاشتند. این عنکبوت که در کالیفرنیا زندگی می‌کند یکی از ۴۰ نوع عنکبوت از رسته آپتوستیچوش است.

آپتوستیچوس استفنکلبرتی و آپتوستیچوس آنجلیناجولی، نام دو عنکبوت دیگر از این رسته است.