باتری‌ مجهز به آتش‌خاموش‌کن ساخته می‌شود

یکی گوشی‌های موبایل سامسونگ گالاکسی نوت ۷ که سال گذشته آتش گرفت حق نشر عکس ARIEL GONZALEZ
Image caption یکی گوشی‌های موبایل سامسونگ گالاکسی نوت ۷ که سال گذشته آتش گرفت

پژوهشگران باتری‌ جدیدی حاوی ماده آتش‌خاموش‌کن طراحی کرده‌اند که در صورت داغ شدن باتری، این ماده فعال می‌شود.

در روشی که این پژوهشگران ابداع کرده‌اند، تری‌فنیل فسفات (TPP) که یک ماده بازدارنده آتش است درون پوسته‌ای در ماده الکترولیت باتری لیتیوم-یون قرار می‌گیرد. وقتی که دمای باتری تا ۱۵۰ درجه سانتی‌گراد بالا رود، پوسته درون باتری ذوب می‌شود و ماده آتش‌خاموش‌کن را آزاد می‌کند.

در مرحله آزمایشی و تست‌هایی که این پژوهشگران بر روی باتری لیتیوم-یون انجام داده‌اند، آتش در عرض ۰.۴ ثانیه خاموش شده است.

باتری‌های لیتیوم-یون در بسیاری از ابزارهای الکترونیک مانند گوشی موبایل و دوربین دیجیتال کاربرد دارند، اما همچنین احتمال آتش‌سوزی در آنها بسیار بالاست.

اگر باتری‌ لیتیوم-یون سریع شارژ شود، یا ایرادهای جزئی در مرحله ساخت داشته باشد، اتصال کوتاه داخل باتری ممکن است منجر به آتش‌سوزی شود.

انجمن ملی ایمنی حمل و نقل در آمریکا، در اوایل سال ۲۰۱۶، باتری‌های لیتیوم-یون را "منبع آتش‌سوزی و انفجار" توصیف کرد و در مورد بارگیری این باتری‌ها در هواپیماها هشدار داد.

+ تلفن سامسونگ در هواپیما آتش گرفت

با اینکه شرکت سامسونگ هنوز نتایج تحقیقات خود در مورد عامل آتش‌سوزی گوشی‌های هوشمند گالاکسی نوت ۷ این شرکت را منتشر نکرده است، گزارش‌ها حاکی از آن است که باتری این گوشی‌ها باعث آتش‌سوزی بوده است. با این حال شرکت سامسونگ این نتیجه را تایید نکرده است.

تکنولوژی باتری‌ها به اندازه ابزارهایی که از این باتری‌ها استفاده می‌کنند پیشرفت نکرده است و این یکی از دلایلی است که رشد گوشی‌های هوشمند و دیگر ابزارها را کند می‌کند.

موضوعات مرتبط