افزایش دمای کره زمین در سال گذشته میلادی رکورد شکست

در شب کریسمس (۲۰۱۶)، دمای هوا در شمالگان ممکن است به صفر درجه سانتی‌گراد نزدیک شود، که رکوردی بی‌سابقه در این منطقه است حق نشر عکس UNIVERSITY OF MAINE/ CLIMATEREANALYZER.ORG

براساس گزارش‌ها، دمای هوا در سال گذشته میلادی رکورددار گرم‌ترین سال کره زمین از زمان ثبت دمای هوا در سال ۱۸۸۰ تا کنون بوده است

دمای هوا در سال گذشته (۲۰۱۶) در مقایسه با سال قبل از آن یعنی سال ۲۰۱۵ که به عنوان گرمترین دمای هوا در کره زمین از سال ۱۸۸۰ تاکنون بود، حتی بالاتر بوده است.

بیشتر بخوانید: دمای قطب شمال امروز رکورد می‌زند

شایعه ال نینیو و سوال‌هایی که مردم می‌پرسند

سازمان فضایی آمریکا (ناسا) و سازمان هواشناسی بریتانیا می‌گویند که دمای کره زمین در سال گذشته میلادی (۲۰۱۶)، ۰.۰۷ درجه سانتیگراد از سال قبل از آن بیشتر بوده است.

سازمان هواشناسی بریتانیا می‌گوید که این افزایش دما قابل انتظار بوده است و ناسا تاکید می‌کند که سال گذشته میلادی سومین سال گرم پیاپی بوده است.

به گفته دانشمندان، پدیده "ال-نینیو" در افزایش گرما، نقش داشته است اما به گفته همین محققان تصاعد گاز دی اکسید کربن ( CO۲) از سوی انسانها، عامل اصلی این افزایش دما بوده است.

افزایش دما باعث تعجب محققان نشده است. درواقع اوایل سال گذشته میلادی چنان گرم بود که محققان در اواسط این سال پیش‌بینی کرده بودند که افزایش دما تا آخر سال رکورد خود را خواهد شکست.

همزمان به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از "اداره ملی اقیانوسها و اتمسفر " (ان او ای دی) دمای هوا در سال گذشته در بخشهایی از هند، کویت و ایران افزایش زیادی داشته است.

بیشتر بخوانید:

+ دمای هوا در خوزستان از ۵۰ درجه گذشت

+۵۱ درجه سانتی‌گراد؛ رکورد گرما در هند شکسته شد

به گفته محققان به نظر نمی‌رسد که دمای هوا در سال جاری میلادی رکوددار شود؛ ولی به گفته آنها دمای کره زمین در سال جاری میلادی در بین پنج سال گرم جهان، قرار خواهد گرفت.

موضوعات مرتبط