منتقد سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا رئیس آن شد

او عصر جمعه سوگند یاد کرد حق نشر عکس Reuters
Image caption او عصر جمعه سوگند یاد کرد

اسکات پروییت که از منتقدان سرسخت سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا بود اکنون در دولت ترامپ هدایت این سازمان را به عهده گرفته است.

او عصر جمعه به عنوان رئیس این سازمان سوگند یاد کرد.

سنای آمریکا پیشتر علیرغم تلاش دمکرات ها برای به تاخیر انداختن تایید نامزدی او با اختلاف کم ۵۲ رای در مقابل ۴۶ رای صلاحیت او را تایید کرده بود.

روز پنجشبنه یک قاضی در اوکلاهما به او دستور داد تا سه شنبه آینده ای میل هایی که با مدیران شرکت های نفت و گاز مبادله کرده بود را منتشر کند.

دمکرات ها می گویند که او بیش از حد به شرکت های انرژی نزدیک است بنابراین شایستگی هدایت سازمان حافظت از محیط زیست را ندارد.

آنها می خواستند نامزدی او تا زمانی که ای میل هایش را منتشر نکرده به رای گذاشته نشود. آن ای میل ها زمانی که او دادستان کل اوکلاهما بود مبادله شده بود.

با این حال جمهوری خواهان جلسه رای گیری را روز جمعه برگزار کردند.


متن مک گرت خبرنگار محیط زیست بی بی سی

آقای پروییت، ۴۸ ساله، بیش از دو سال بود علیرغم فشار یک سازمان لیبرال غیردولتی از انتشار آن ای میل ها خودداری می کرد.

او به عنوان دادستان کل اوکلاهما سال ها با نقش و مقررات سازمان حفاظت از محیط زیست می جنگید.

صدها نفر از کارمندان این سازمان در نامه ای سرگشاده با انتصاب او مخالفت کرده و بعضی او را یک "فرد افراطی بی صلاحیت" توصیف کرده بودند.

فعالان محیط زیست او را دست نشانده صنعت نفت و گاز می دانند و می ترسند مقررات زیست محیطی که به سختی به دست آمده زیر نظر او لغو شود.

یکی از این مقررات حکم سال ۲۰۰۹ است که می گوید تصاعد گازهای گلخانه ای هم محیط زیست و هم سلامت عمومی را به خطر می اندازد. این حکم شالوده بسیاری از اقدامات باراک اوباما را برای مهار دی اکسید کربن تشکیل می داد.


جمهوری خواهان پیش بینی می کنند که آقای پروییت اهداف این سازمان را بازنویسی کند.

سناتور اهل اوکلاهما جیمز اینهوف که گرمایش زمین را انکار می کند گفت: "شکی ندارم که اسکات پروییت سازمان حفاظت از محیط زیست را به اهداف بنیادی اش بازخواهد گرداند."

او قبلا این سازمان را متهم به وضع مقررات غیرقانونی کرده است.

سناتور جان باراسو از وایومینگ هم گفت که "این سازمان زندگی را برای خانواده ها در سراسر آمریکا سخت کرده است" و پیش بینی کرد پروییت آن را اصلاح کند.

در مقابل سازمان های غیردولتی حفاظت از محیط زیست قول داده اند از همه ابزارهای موجود برای جلوگیری از "آسیب رساندن او" به محیط زیست استفاده کنند.

با تایید صلاحیت او اکنون نامزدی ۱۴ نفر از ۲۲ عضو کابینه دونالد ترامپ تایید شده است.