شرکت آمریکایی اسپیس اکس موشکی را دوباره به فضا فرستاد

موشک حق نشر عکس EPA
Image caption موشک بازیافت شده با موفقیت به فضا پرتاب شد و بار دیگر سالم به زمین نشست

شرکت آمریکایی اسپیس-اکس توانست موشکی را که به فضا فرستاده شده بود برای پرتاب دوباره ماهواره‌ای به مدار زمین به کار بگیرد.

این موشک سال گذشته از پایگاهی در فلوریدا به فضا پرتاب شد و پس از سقوط به دریا، از آب گرفته شده بود. حال اسپیس اکس به وسیله آن ماهواره‌ای را به فضا فرستاده است. این شرکت سپس همین موشک "مستعمل" را در سکویی در اقیانوس به زمین نشانده تا آن را بار دیگر به کار گیرد.

معمولا موشک‌هایی که برای پرتاب ماهواره یا سفینه‌های فضایی به کار می‌رود پس از تمام شدن سوخت در هر مرحله به زمین یا داخل دریا سقوط می‌کند و دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. با توجه به هزینه ساخت موشک‌های مورد استفاده در پرتاب سفینه‌ها، بازیابی آنها به معنی صرفه جویی قابل توجه در صنعت فضانوردی است.

موفقیت در این زمینه مدیون تحقیقاتی است که اسپیس-اکس که نام رسمی آن "شرکت فناوری‌های اکتشافی فضایی" است، طی پانزده سال انجام داده تا نشان دهد که می‌توان موشکی را که به داخل آب سقوط می‌کند و تا کنون غیرقابل استفاده محسوب می‌شده، بار دیگر بازیافت و به کار گرفت.

به گفته مدیر این شرکت، هدف بعدی آماده‌سازی این موشک‌ها برای کاربرد مجدد ظرف بیست و چهار ساعت است. وی ابراز امیدواری کرده که تلاش در این زمینه هم تا پایان سال جاری به نتیجه برسد.

وی گفته است که این امکان وجود دارد که هزینه عملیات فضایی به طرز قابل توجهی کاهش یابد و به این ترتیب، استفاده از آن اقتصادی‌تر و قابل دسترس‌تر شود.