هویت 'بچه اژدهای معروف' مشخص شد

گونه جدید دایناسور حق نشر عکس by Zhao Chuang
Image caption گونه جدید دایناسور احتمالا این شکلی بوده است

فسیل یک بچه دایناسور که بیش از ۲۵ سال پیش در چین کشف شده بود، رسما به عنوان یک گونه جدید از دایناسورهای پردار شناخته شده است.

این بچه دایناسور که با عنوان "لویی کوچیکه" هم شناخته می‌شود، بین چند تخم در لانه یک دایناسور پیدا شد.

دیرینه‌شناسان اسم این گونه جدید را "بی‌بیلونگ سیننسیس" گذاشته‌اند که به معنای "بچه اژدهای چینی" است.

آنها می‌گویند که این بچه اژدها اولین نمونه شناخته‌شده از یک دایناسور عظیم پرنده‌مانند است و به گروهی تعلق دارد که تحت عنوان "اوویراپتوروساروس" شناخته می‌شود.

فسیل این دایناسور نابالغ اندازه کوچکی دارد، ولی در صورتی که فرصت زندگی می‌یافت، در دوره بلوغ ممکن بود بیش از ۱۰۰۰ کیلو وزن داشته باشد.

پژوهشگران می‌گویند که با توجه به کشف تخم‌های دایناسور در چین، کره جنوبی، مغولستان و آمریکای شمالی می‌توان گفت که گونه بی‌بیلونگ احتمالا حدود ۱۰۰ میلیون سال پیش، در مناطق مختلف دنیا زندگی می‌کرده است.

در اواخر دهه ۱۹۸۰ تا اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی، روستاییان محلی در هنان چین، هزاران تخم دایناسور پیدا کردند. تعدادی از این تخم‌ها از جمله همین "بچه اژدها" به طور غیرقانونی از چین خارج شدند.

"بچه اژدها" بعدها سر از آمریکا درآورد و وقتی عکس اسکلت این دایناسور کوچک روی جلد یک مجله منتشر شد، موجی از واکنش‌ها را در پی داشت.

این فسیل در سال ۲۰۱۳ میلادی به چین بازگردانده شد.

پژوهشگران در چین و کانادا این فسیل را با دیگر گونه‌های دایناسور که قبلا شناسایی شده‌اند، مقایسه کردند و به این نتیجه رسیدند که این فسیل به یک گونه جدید تعلق دارد.

حق نشر عکس Darla Zelenitsky
Image caption اسکلت این بچه اژدها از نوک بینی تا دم حدود ۳۸ سانتیمتر است

دکتر استیو براسیت از دانشگاه ادینبرو می‌گوید که این تخم‌ها تصویری به ما می‌دهد از این که چطور بعضی از بزرگ‌ترین و غریب‌ترین دایناسورها تولید مثل می‌کردند: "تصور کنید که این جنین‌های خیلی کوچک چطور به دایناسورهایی عظیم با یک تن وزن و پوشیده از پر تبدیل می‌شدند."

تخم‌هایی که در کنار این فسیل پیدا شده‌اند، بزرگ‌ترین گونه شناخته‌شده از تخم دایناسور هستند.

موضوعات مرتبط