واکنش‌های جهانی به انتخابات بریتانیا

ترزا می حق نشر عکس Reuters

مردم بریتانیا امروز (جمعه نهم ژوئن) که از خواب بیدار شدند دریافتند قمار ترزا می نخست وزیر برای اعلام انتخابات زودرس با شکست روبرو شده و اکثریت پارلمانی حزب محافظه‌کار، حزب حاکم، جایش را به پارلمان معلق داده است.

ترزا می نخست وزیر بریتانیا هفت هفته پیش به نحو غیر منتظره‌ای انتخابات زود هنگام اعلام کرد با این توجیه که او برای مذاکرات خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت) به اکثریت بزرگتری در پارلمان نیاز دارد تا برنامه‎هایش را پیش ببرد.

اما نتیجه انتخابات از دست رفتن دوازده کرسی برای حزب محافظه کار بود و اکنون خانم می در ائتلاف با حزب دمکراتیک وحدت‌گرای ایرلند شمالی دولت تشکیل داده که اکثریت پارلمانی این ائتلاف فقط دو کرسی خواهد بود.

این نتیجه امواج شگفتی را در اروپا و حتی تمام دنیا منتشر کرد.

گونتر اُتینگر کمیسیونر بودجه اتحادیه اروپا با توجه به نتیجه انتخابات بریتانیا درباره این که مذاکرات خروج در تاریخ تعیین شده (ده روز دیگر) آغاز شود اظهار تردید کرد و گفت "وقتی دولتی نباشد مذاکره هم نیست."

کارل بیلت نخست وزیر سابق سوئد نیز رهبری خانم می را در توئیتر زیر سوال برد: "آشفتگی خطر آشفتگی‌های بعدی را همراه می‌آورد. هزینه فقدان رهبری واقعی را باید پرداخت."

گی فرهوفشتات رییس اتحادیه لیبرال‌ و دموکرات‌های اروپا در پارلمان اروپا هم با لحنی تند به خانم می انتقاد کرد:

"یک گل دیگر به خودی ، اول کامرون و حالا می، مذاکراتی که پیچیده بود پیچیده‌تر هم شده است."

میشل بارنیه مسئول مذاکرات اتحادیه اروپا با بریتانیا برای برگزیت لحنی مصالحه‌جویانه‌تر داشت:

"مذاکرات برگزیت باید وقتی آغاز شود که بریتانیا آماده باشد. بیایید فکرهایمان را برای یک توافق درخشان روی هم بگذاریم."

حق نشر عکس FRANKFURTERALLGEMEINE

دونالد توسک رییس شورای اروپا در توئیتر به مهلت مذاکرات دو ساله برگزیت که مارس ۲۰۱۹ به پایان می‌رسد اشاره کرده بود:

"ما نمی‌دانیم که مذاکرات برگزیت کی شروع می شود اما می‌دانیم که کی باید تمام شود. تمام سعی خود را بکنید که از عدم توافق به علت عدم مذاکره پرهیز کنید."

میشل بارنیه این توئیت آقای توسک را دوباره توئیت کرد.

لکساندر استاب نخست وزیر سابق فنلاند و اشتفان مایر یکی از نمایندگان ارشد پارلمان آلمان هر دو خواستار دادن مهلت به بریتانیا شدند تا بتواند دولتی باثبات برای مذاکرات برگزیت تشکیل دهد.

آقای مایر گفت به نظر او نتیجه انتخابات بی‌ثباتی سیاسی بریتانیا است: "طرف گفتگوی برگزیت با ما رسما ترزا می است اما واقعیت سیاسی بعد از این شکست فاجعه‌بار تغییر کرده. من نمی‌توانم تصور کنم که او بتواند نخست وزیر بماند."

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا استراتژی مشخصی ندارد:

"یک سال بعد از هم‌ پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا ما هنوز موضع بریتانیا را در این مذاکرات نمی‌دانیم و سخت است پیش بینی کنیم که کی خواهیم دانست، برای اینکه دموکراسی گاهی به زمان نیاز دارد."

در آلمان روزنامه بیلد نتیجه انتخابات را "ضربه‌ای" برای ترزا می دانست و روزنامه فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ نتیجه رای‌گیری را مخالفت با برگزیت تندروانه دانست و نوشت: "راهی دهندگان بریتانیا، احساس نا امنی، خشم و نارحتی می‌کنند."

روزنامه لاریپوبلیکای ایتالیا نوشت: "قمارترزا می شکست خورد و او اکثریت را از دست داد." این روزنامه به شرکت ۶۹ درصد واجدان شرایط در انتخابات اشاره کرد که در بیست سال گذشته بی‌سابقه بوده است."

روزنامه لوموند فرانسه به این نکته اشاره کرد که نتیجه انتخابات باعث کاهش ارزش پوند در مقابل دلار شده و در سه ماه اول سال میلادی جاری اقتصاد بریتانیا کمترین رشد را در بین هفت کشور صنعتی داشته است.

رسانه‌های چین بدون اینکه چندان به اعداد و ارقام و تحلیل‌ بپردازند بیشتر به این اشاره کردند که نتیجه انتخابات بر مذاکرات برگزیت تاثیر "عظیمی" خواهد گذاشت.

شی‌ژی‌کین استاد دانشگاه سینگهوای پکن به روزنامه مورنینگ پست چین جنوبی گفت: "چین ممکن است دیگر بریتانیا را متحد قدرتمندی در اتحادیه اروپا نداند. اما فکر می‌کنم دغدغه اصلی بریتانیا این است که بعد از دست دادن بازار اروپا، چین را به عنوان شریک تجاری برای خود حفظ کند."

در هنگ کنگ نیز رسانه های مستقل نتیجه انتخابات را "اشتباه فاحش محاسبه" خواندند.

حق نشر عکس LE MONDE

شبکه الجزیره قطر نیز در یکی از گزارش‌های خود گفت که حزب محافظه کار انتظار چنین مبارزه سخت انتخاباتی از طرف حزب کارگر را نداشته است.

در لبنان نیز روزنامه‌ها نتایج انتخابات بریتانیا را پوشش دادند و روزنامه چپ گرای الاخبار نوشت "کوربین آرزوهای محافظه کاران را بر باد داد."

در هند انتخاب اولین زن سیک در پارلمان بریتانیا بیشترین توجه رسانه‌های این کشور را به خود جلب کرد اما آنها نیز نتیجه انتخابات را ضربه‌ای سنگین برای ترزا می دانستند.

تبریک به جرمی کوربین

حزب کارگر به رهبری جرمی کوربین ۲۹ کرسی بیش از انتخابات قبلی به دست آورد و این نتیجه باعث خوشحالی برنی سندرز رقیب هیلاری کلینتون در انتخابات حزب دمکرات آمریکا شد:

حق نشر عکس EPA

"واقعا خیلی خوشحالم که می‌بینم حزب کارگر این قدر خوب نتیجه گرفته است. در تمام دنیا مردم دارند در مقابل سیاس‌ های ریاضت اقتصادی و بی‌عدالتی عظیم ثروت و درآمد به پا می خیزند."

"مردم در در بریتانیا و آمریکا و دیگر کشورهای دنیا دولتی می‌خواهند که نماینده تمام مردم باشد نه فقط یک درصد افراد. من به جرمی کوربین تبریک می‌گویم برای این مبارزه انتخاباتی مثبت و موثر."

بیل شورتن رهبر حزب کارگر استرالیا هم تفسیر مشابهی داشت و با اشاره به شعار انتخاباتی جرمی کوربین، "برای بسیاری، نه فقط چند نفر"، به نخست وزیر استرالیا گفت که به محبوبیت این شعار توجه کند.

الیو دی روپو نخست وزیر سابق بلژیک هم به دلیل مبارزه انتخاباتی "مثبت" به جرمی کوربین تبریک گفت و مارتین شولتز رییس سابق پارلمان اروپا و رهبر حزب سوسیال دمکرات آلمان نیز ضمن تبریک به جرمی کوربین گفت که با او صحبت کرده و قرار است بزودی با هم ملاقات کنند.

در روسیه هم خبرگزاری دولتی ریانووستی نوشت که حزب محافظه کار ترزا می را نخواهد بخشید و پیش‌بینی کرد نخست وزیر تازه‌ای در بریتانیا روی کار خواهد آمد.