آمریکا: در حال تحقیق در باره حملات سایبری هستیم

حق نشر عکس SCREENSHOT

مقام‌های آمریکا می‌گویند در حال تحقیق در باره یک حمله بزرگ سایبری هستند که شبکه کامپیوتری بسیاری از کشورهای جهان را هدف قرار داده است.

مجموعه‌ گسترده‌ای از بانک‌ها، نهادها و ادارات دولتی، شرکت‌های بزرگ و شبکه‌های حمل و نقل در سراسر جهان هدف این حمله سایبری قرار گرفتند.

امروز چهارشنبه ۲۸ ژوئن شماری از شرکت‌ها در آسیا از جمله بزرگترین شرکت ترابری کانتینری در هند بروز اختلالاتی در سیستم کامپیوتری خود را تأیید کردند.

شماری از کاربران گفته‌اند که صفحات کامپیوترهای آن‌ها تا زمان پرداخت باج ۳۰۰ دلاری قفل شده است. مبلغ درخواستی باید با بیت‌کوین، پول اینترنتی که قابل ردیابی نیست پرداخت ‌شود.

وزارت امنیت داخلی آمریکا به کاربران توصیه کرده است از پرداخت این مبلغ خودداری کنند و به آن‌ها گفته شده که پرداخت چنین مبلغی ضامن دسترسی مجدد به کامپیوترشان نیست.

هنوز منشاء این باج‌افزار که به شبکه‌های کامپوتری حمله کرده مشخص نیست.

شرکت‌های اوکراینی اولین قربانیان این باج‌افزار بودند.

در همین حال کارشناسان امنیت اینترنتی، یک واکسن برای این ویروس ساخته‌اند. در این راهنما (به زبان انگلیسی) می‌توانید ببینید که چگونه با ایجاد یک فایلِ "فقط خواندنی" روی کامپیوتر، می‌شود جلوی خرابکاری این باج‌افزار را گرفت.

شرکت روسی کاسپرسکی که در زمینه امنیت شبکه‌های کامپیوتری فعالیت می‌کند، گزارش داده که نزدیک به دو هزار حمله در اوکراین، روسیه و لهستان گزارش شده است.

پلیس بین‌الملل (اینترپل) گفته است که اوضاع را از نزدیک دنبال می‌کند.

شرکت کاسپرسکی گفته است این باج‌افزار، جدید است و قبلاً مشاهده نشده است. این شرکت گفته است که کاربرانی در ایتالیا، آلمان، فرانسه و آمریکا، بریتانیا هم هدف حملات سایبری قرار گرفته‌اند.

موضوعات مرتبط