بچه‌ شامپانزه‌ نجات یافته از اسارت قاچاقچی‌ها در باغ وحش جان داد

نملی جونیور پس از نجات یافتن از دست قاچاقچی‌ها در حال جویدن کارت خبرنگار بی‌بی‌سی است
Image caption نملی جونیور پس از نجات یافتن از دست قاچاقچی‌ها در حال جویدن کارت خبرنگار بی‌بی‌سی است

مرگ بچه شامپانزه‌ای که شش ماه پیش از دست قاچاقچی‌ها در ساحل عاج نجات یافته بود، خشم فعالان حقوق حیوانات را برانگیخته است.

نملی جونیور، بچه شامپانزه‌ای که در غرب آفریقا شکار شده بود تا به عنوان حیوان خانگی فروخته شود، پس از انتشار گزارش تحقیقی بی‌بی‌سی از وضعیت قاچاق شامپانزه‌ها، در ماه دسامبر ۲۰۱۶ از سوی ماموران سازمان محیط زیست ساحل عاج نجات یافت و به باغ وحش آبیجان منتقل شد.

نملی مدت کوتاهی را در قرنطینه باغ وحش گذراند و بعد از آن به قفس بزرگ شامپانزه‌ها منتقل شد، اما به دلیل نداشتن مادر مورد آزار شامپانزه‌های دیگر قرار گرفت و دوباره بیمار شد.

با وجود مراقبت‌های ویژه در چند هفته گذشته، نملی به دنبال مجموعه‌ای از بیماری‌ها از جمله مالاریا، در ۱۵ ماهگی جان خود را از دست داد.

دامپزشک ارشد باغ وحش آبیجان گفته است که مشکل اصلی این بچه شامپانزه علاوه بر بیماری‌ها و کمبود وزن ناشی از زندگی در اسارت، نداشتن مادر بوده است.

در طبیعت بچه شامپانزه‌ها معمولا چهار تا پنج سال اول عمر خود را در کنار مادرشان می‌گذرانند.

نملی باید هنگام شکار شدن شاهد کشته شدن مادرش به دست شکارچیان بوده باشد. در جریان این حمله حدود ده عضو بزرگسال خانواده نملی کشته شده‌اند.

دو مردی که به جرم قاچاق شامپانزه‌ها، از جمله نملی، گناهکار شناخته شده بودند، ده روز پیش از زندان آزاد شده‌اند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گزارش بی‌بی‌سی از قاچاق شامپانزه در آفریقا؛ برای هر بچه شامپانزه کل خانواده‌اش را می‌کشند

قاچاقچی‌هایی که نملی را گرفته بودند قیمتی بیش از ۱۲هزار دلار برای فروش او به یک خبرنگار بی‌بی‌سی تقاضا کردند که به صورت ناشناس در حال تهیه گزارش تحقیقی از قاچاقچاقی‌های شامپانزه بود.

قاچاق بچه شامپانزه به دلیل تقاضای بالای مشتری‌های ثروتمند در آسیا و کشورهای حوزه خلیج فارس، تجارت پرسودی به شمار می‌رود.

بیش از ۹۰ درصد از شامپانزه‌های غرب آفریقا در طول ۲۰ سال گذشته از میان رفته‌‌اند. امروز تنها حدود دو هزار شامپانزه در حیات وحش این منطقه وجود دارند که در مناطق حفاظت شده زندگی می‌کنند.

اما فعالان محیط زیست تصور می‌کنند که این مناطق دیگر "واقعا حفاظت شده نیستند" به این دلیل که نملی از یکی از همین مناطق شکار شده است.

فعالان حقوق حیوانات مردن نملی را "زنگ خطری" برای جامعه جهانی می‌دانند، تا به برنامه‌ای جدی برای حفاظت از جان شامپانزه‌ها بیندیشد.

موضوعات مرتبط