محدود کردن استفاده نوجوانان از اینترنت 'آنها را از مضرات شبکه‌های اجتماعی حفظ نمی‌کند'

حق نشر عکس Getty Images

محققان موسسه سیاست‌گذاری آموزشی در بریتانیا می‌گویند محدود کردن استفاده نوجوانان از اینترنت ممکن است آنها را از مضرات شبکه‌های اجتماعی حفظ نکند، بلکه ممکن است پیشرفت مهارت‌های دیجیتال آنها را مختل کند و اجازه ندهد این نوجوانان استقامت عاطفی کافی پیدا کنند.

در گزارش اندیشکده سیاست‌گذاری آموزشی در بریتانیا آمده که محدود کردن استفاده کودکان و نوجوانان از اینترنت این فرصت را از آنها می‌گیرد که با دشواری‌های آنلاین آشنا شده و راه‌های مقابله با آن را یاد بگیرند، مشکلاتی که سرانجام در مقطعی با آن روبرو خواهند شد.

بر اساس تعریف سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی دانش آموزانی که تقریبا تمام عصر و شب خود را بعد از مدرسه در اینترنت می‌گذرانند -بیش از شش ساعت در یک تعطیل عادی آخر هفته- کاربر افراطی اینترنت محسوب می‌شوند.

این شامل انجام دادن تکلیف مدرسه، تماشای تلویزیون در اینترنت، وقت گذراندن در شبکه‌های اجتماعی و بازی‌های کامپیوتری می‌شود.

INTERNET

براساس آمارهای مرکز آمار بریتانیا، ۵۶ درصد دانش آموزان ۱۰ تا ۱۵ ساله در یک روز عادی مدرسه سه ساعت یا بیشتر در شبکه‌های اجتماعی وقت می‌گذراند؛ در حالی که یک سوم دانش آموزان در این سن در روزهای مدرسه اصلا به شبکه‌های اجتماعی سر نمی‌زنند.

به گزارش آفکام، نهاد ناظر بر رسانه‌ها در بریتانیا، ۵۹ درصد جوانان ۱۶ تا ۲۴ ساله در بریتانیا فکر می‌کنند که در اینترنت بیش از حد وقت صرف می‌کنند و یک چهارم انها می‌گویند وقتی آنلاین نیستند دچار اضطراب می‌شوند.

در گزارش موسسه سیاست گذاری آموزشی آمده که وقت گذراندن بیش از حد در شبکه‌های اجتماعی احتمالا یکی از نشانه‌های مشکلات روانی است و بخصوص استفاده بیش از حد از اینترنت با افسردگی مرتبط است.

با این حال این گزارش تاکید می‌کند که معلوم نیست علائم مشکلات روانی نتیجه وقت گذراندن زیاد در اینترنت است یا بر عکس، وجود این مشکلات باعث افراط در اینترنت می‌شود.

در این گزارش آمده: "ما نمی‌گوییم که نباید هیچ محدودیتی باشد، این به عهده خود پدر و مادرهاست."

"اما ما باید مطمئن باشیم که افراد جوان مهارت دیجیتال کافی پیدا کنند مثلا به تنظیم‌های امنیتی شبکه اجتماعی اهمیت بدهند یا فرد مزاحم را مسدود کنند."

حق نشر عکس PA

دولت بریتانیا می‌گوید هدف اصلی‌اش پرورش "کودکانی مقاوم و با اعتماد به نفس" است بنابراین برای امنیت اینترنتی کودکان، جلوگیری از سوء استفاده‌های آنلاین و شناسایی علائم بیماری‌های روانی در مدارس برنامه دارد.

کوین کورتنی دبیرکل اتحادیه ملی آموزگاران بریتانیا می گوید، شرکت‌های انترنتی، خانواده‌ها و مدارس همه باید با هم مسئله شبکه‌های اجتماعی را حل گنند:

"آنچه پیش روی پدر و مادرها است ارتباط زیاده‌روی در شبکه‌های اجتماعی با افزایش احتمال مشکلات سلامت روان است. برای یافتن راه‌هایی که کودکان را مقاوم‌تر کند، لازم است شرکت‌های اینترنتی مسئولانه‌تر عمل کنند و لازم والدین را توانمندتر کنیم تا از کودکان در اینترنت به بهترین شکل محافظت و پشتیبانی شود."

موضوعات مرتبط