سازمان بهداشت جهانی در مورد سوزاک مقاوم به آنتی‌بیوتیک هشدار داد

حق نشر عکس SPL
Image caption باکتری سوزاک قادر است به سرعت در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم شود

سازمان بهداشت جهانی هشدار داده است که موارد مقاومت بیماری مقاربتی سوزاک به درمان‌های آنتی‌بیوتیکی رایج افزایش یافته و بیم آن می‌رود که قوی‌ترین آنتی‌بیوتیک قابل استفاده برای درمان این بیماری نیز کارآیی خود را از دست بدهد.

تحقیقات برنامه سازمان بهداشت جهانی برای نظارت بر روند افزایش مقاومت میکروبی به آنتی‌بیوتیک‌ها که بین سال‌های ٢٠٠٩ و ٢٠١٤ در نقاط مختلف جهان انجام شده حاکی از آن است که باکتری عامل سوزاک به طور فزاینده در برابر سیپروفلوکساسین، که داروی اولیه درمان آن است مقاوم شده و مقاومت در برابر داروی دیگری به نام آزیترومایسین نیز رو به افزایش است.

آنچه که نتیجه این تحقیقات را نگران‌کننده‌تر می‌کند نشانه‌هایی از مقاومت باکتری سوزاک در برابر داروی نهایی درمان این بیماری یعنی آنتی‌بیوتیک‌های وسیع الطیف سفالوسپورین (ای‌سی‌اس‌ها) است.

+ سازمان بهداشت جهانی فهرست ۱۲ میکروب خطرناک را منتشر کرد

+ کشف آنتی بیوتیک تازه نویدبخش یک 'تحول بزرگ'

به گفته سازمان بهداشت جهانی، در بسیاری از کشورهای جهان، با افزایش مقاومت نسبت به درمان با آنتی‌بیوتیک‌های اولیه، استفاده از ای‌سی‌اس‌ها تنها راه باقی مانده معالجه سوزاک است اما مواردی از مقاومت در برابر این گروه دارو هم از پنجاه کشور جهان گزارش شده است.

رئیس موسسه مشارکت جهانی برای تحقیق و توسعه آنتی‌بیوتیک‌ها این وضعیت را "وخیم" توصیف کرده و از نیاز به کشف و ساخت داروهای جدید سخن گفته است. در همانحال، تلاش برای یافتن داروهای جدید درمان سوزاک چندان امیدبخش نبوده و تضمینی وجود ندارد که در آینده نزدیک، درمان موثری یافت شود.

سازمان بهداشت جهانی گفته است که احتمال دارد دیر یا زود، سفالوسپورین به عنوان آخرین درمان موجود برای سوزاک نیز کارآیی خود را از دست بدهد.

یکی از پژوهشگران این سازمان گفته است که میکروب عامل سوزاک به گونه‌ای است که هرگاه داروی جدیدی برای مبارزه با آن به کار می‌رود، به زودی نسبت به آن مقاومت پیدا می‌کند.

سازمان بهداشت جهانی تخمین زده است که هر سال بیش از هفتاد و هشت میلیون نفر در جهان به سوزاک مبتلا می‌شوند. اگرچه این بیماری در برخی از مبتلایان، به خصوص زنان، نشانه روشنی ندارد اما می‌تواند به بروز عوارض دیگری از جمله حاملگی خارج رحمی و نازایی منجر شود و حتی خطر ابتلای به اچ‌آی‌وی را افزایش دهند.