در آی‌وی‌اف سن مردان نیز مثل زنان 'مهم است'

مردهای بالاتر از سن ۳۵ چانس کمتر بچه دار شدن را دارند حق نشر عکس MURAT DENIZ/GETTY IMAGES
Image caption بر اساس یافته‌های این مطالعه، مردان بالاتر از سن ۳۵، چانس کمتر بچه‌دار شدن را دارند

نتیجه یک پژوهش تازه نشان می‌دهد که برای بارداری آزمایشگاهی (آی‌وی‌اف) سن مرد هم به اندازه سن زن برای موفقیت بارداری اهمیت دارد. پیشتر تصور بر این بود که تنها سن زنان در نتیجه لقاح آزمایشگاهی تاثیر تعیین کننده دارد.

پژوهشگران دانشکده پزشکی هاروارد در آمریکا به این نتیجه رسیدند که احتمال بچه‌دار شدن مردان مسن‌تر از یک همسر هم سن و سال خودشان، از مردان جوانتر کمتر است.

به عنوان مثال، در زوجی که زن زیر ۳۰ سال دارد، احتمال بچه دار شدنش از مردان ۴۰ تا ۴۲ سال کمتر از مردان ۳۰ تا ۳۵ ساله در آی‌وی‌اف است. به عبارت دیگر، همسران مردان ۴۰ تا ۴۲ ساله ۴۶ درصد شانس بچه‌دار شدن را دارند در حالیکه این احتمال برای زنان مردان ۳۰ تا ۳۵ ساله، ۷۳ درصد است.

به همین قسم، شانس بچه‌دار شدن زنان در میان سن ۳۵ تا ۴۰ با مردانی جوان‌تر از خودشان، نسبت به همسر بزرگتر از خودشان، بیشتر است.

با این حال محققان می‌گویند هنوز سن زنان در احتمال حاملگی برای زوج‌های نابارور از سن مردان تاثیر بیشتری دارد.

برای این پژوهش، سیکل‌های حدود ۱۹۰۰۰ لقاح مصنوعی در ۷۷۵۳ زوج در یک مرکزی بزرگ آی‌وی‌اف در بوستون آمریکا بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴ بررسی شده است.

حق نشر عکس Getty Images

دکتر لورا دوج، یکی از پژوهشگران این مطالعه، می‌گوید که افزایش سن مرد ربط دارد با کاهش بروز حاملگی، افزایش زمان حاملگی و افزایش خطر سقط جنین.

دکتر دوج گفت تغییراتی مثل اختلال مایع منی، افزایش آسیب دی‌ان‌ای در اسپرم بر لقاح، لانه‌گزینی و رشد جنین تاثیر دارد.

او اما تأکید کرد که نتایج این مطالعه و پژوهش‌های قبلی نشان می‌دهند که سن زنان نسبت به مردان، تاثیر بیشتری بر باروری دارد. در حالیکه سن زنان بر بارداری عمدتا به دلیل افزایش نرخ مصرف اختلال کروموزمی است، اما اثر سن مردان ظریف‌تر به نظر می‌رسد.

دکتر راجر ماتور، مشاور زنان و متخصص پزشکی باروری در باروری منچستر، گفت که موضوع سن مردان و تأثیر آن در آی‌وی‌ای (لقاح مصنوعی)، باید در تعداد بیشتری از زوج‌ها بررسی شود: "ما باید سن مردان را نیز در موضوع بچه‌دار شدن در نظر بگیریم".

دکتر گیلن کاکود، پژشک، می‌گوید که بین باروری زنان و مردان تفاوت‌هایی وجود دارد: "زنان با تخمک‌های خود متولد می‌شوند و هیچ تخمک جدیدی را تولید نمی‌کنند اما مردان هر روز اسپرم جدید تولید می‌کنند و این همان جایی است که در تقسیم سلول‌ها خطاهای پیدا می‌شود."

او گفت هر چه یک زوج جوانتر باشند احتمال بچه‌دار شدنشان بیشتر می‌شود "اما اگر بچه‌دار شدن را به تعویق بیندازند، این کار ممکن است مشکل‌تر شود."


قابل کلیک
 • کاهش تدریجی تخمک

  ×

  زنان با تعداد زیادی تخمک متولد می‌شوند.

  زنان با تعداد بی‌نهایت زیادی تخمک متولد می‌شوند و در طول زندگی تخمک‌های جدیدی تولید نمی‌کنند. هر قدر سن زنان افزایش می‌یابد، تعداد سلول‌های تخمک کاهش می‌یابد تا آنجا که زمانی که به ۳۰ سالگی می‌رسند تنها حدود ۱۲ درصد این تخمک‌ها باقی مانده‌اند.

 • کاهش کیفیت سلول‌های تخمک

  ×

  کاهش کیفیت سلول‌ها ‌باعث کم شدن قدرت باروری می‌شود

  همانطور که به سن زنان افزوده می‌شود، کیفیت سلول‌های تخمک‌ها کاهش می‌یابد که می‌تواند باعث کم شدن قدرت باروری و افزایش سقط جنین شود.

 • تخمک برداری

  ×

  برای دسترسی بهتر، تخمک‌ها با هورمون فعال می‌شوند.

  برای دسترسی به تخمک‌های مناسب، کلینیک‌های باروری به مدت دو هفته تخمدان‌های زن را با هورمون فعال می‌کنند و بعد تخمک‌ها را برمی‌دارند. برای برداشتن این تخمک‌ها یک سرنگ را از طریق دیواره واژن، (دستگاه تناسلی زن) وارد یکی از کیسه‌های کوچک داخل تخمدان می‌کنند. تخمک‌ها در آن کیسه قرار دارند .

 • سوراخ کردن تخمدان

  ×

  کیسه‌های داخل تخمدان زن برای برداشتن تخمک‌ها سوراخ می‌شود.

  با پیشرفتی که در تکنولوژی منجمد کردن تخمک حاصل شده، اکنون تخمک‌های منجمد تقریبا به همان اندازه تخمک‌های تازه قابل استفاده هستند. البته چون این روش هنوز جدید است، شمار بسیار کمی از زنان توانسته‌اند تخمک‌های منجمد شده خود را احیاء کنند. آمار زیادی در این مورد وجود ندارد.

 • منجمد کردن تخمک

  ×

  تخمک‌ها با استفاده از ویتریفیکیشکن منجمد می‌شوند.

  بعدا تخمک‌ها را با استفاده از متدی که ویتریفیکیشکن خوانده می‌شود (انجماد در برودت منهای ۱۳۰ درجه سانتیگراد)، منجمد می‌کنند. در مقایسه با روش معمول قبلی، این روش پیشرفته‌تراست. با این تکنیک، منجمد کردن تخمک‌ها با سرعت بی‌نهایت زیادی صورت می‌گیرد و خطر آسیب احتم.الی به ماده ژنتیک تخمک به دلیل تشکیل تبلور یخ کاهش می‌دهد

 • حفظ کیفیت تخمک

  ×

  تخمک‌های منجمد تقریبا به همان اندازه تخمک‌های تازه قابل استفاده هستند

  با پیشرفتی که در تکنولوژی منجمد کردن تخمک حاصل شده، اکنون تخمک‌های منجمد تقریبا به همان اندازه تخمک‌های تازه قابل استفاده هستند. البته چون این روش هنوز جدید است، شمار بسیار کمی از زنان توانسته اند تخمک‌های منجمد شده خود را احیاء کنند. آمار زیادی در این وجود ندارد.

 • عمر تخمک منجمد

  ×

  تخمک‌ها را می‌توان برای مدت طولانی ذخیره کرد.

  وتخمک‌ها را می‌توان برای مدت طولانی ذخیره کرد- در بدو امر، این مدت در بریتانیا ۱۰ سال بود- ولی طولانی کردن این مدت امکان‌پذیر است. هنگامی که یک تخمک را در درجه برودت بسیار زیاد منجمد می‌کنند، در طول ۱۰ هزار سال، تنها یک ثانیه به عمرش اضافه می‌شود.

 • تشکیل نطفه

  ×

  پس از ۲ تا ۵ روز رویان را وارد رحم مادر می‌کنند

  وقتی زنی تصمیم می‌گیرد حامله شود- ماه‌ها و شاید سال‌ها بعد- پس از یخ زدایی تخمک، با سرنگ آن را به اسپرم تزریق می‌کنند و برای بارور شدن (تشکیل نطفه) آن را در یک محفظه مخصوص نگاهداری می‌کنند. پس از ۲ تا ۵ روز رویان (نطفه تازه تشکیل شده) را وارد رحم مادر می‌کنند.

 • شانس باروری

  ×

  شانس باروری متغیر است

  شانس این که از تخمک‌های منجمد شده، یک نوزاد زنده به دنیا بیاید بستگی دارد به این که چه تعدادی از تخمک‌ها منجمد شده‌اند، هنگامی که زنی تخمک‌های خود را ذخیره می‌کرده چه سنی داشته، و این که نحوه منجمد کردن تخمک‌ها چگونه بوده است.

 • تخمک جوانتر شانس بیشتر

  ×

  منجمد کردن تخمک‌ها تضمینی برای بچه دار شدن نیست

  منجمد کردن تخمک‌ها هیچ تضمینی نمی‌دهد که روزی شما صاحب یک فرزند خواهید شد ولی هر چقدر هنگام منجمد کردن تخمک‌ها جوانتر باشید، احتمال زنده ماندن تخمک‌ها بیشتر خواهد بود.

Image caption سن حاملگی در نقاط مختلف جهان

موضوعات مرتبط