تصاویر جونو از 'گردباد' مشتری منتشر شد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption لکه سرخ توفانی با ابعاد عظیم است که به نظر پژوهشگران احتمالا حدود سیصد و پنجاه سال پیش در سطح مشتری بروز کرد - تصویر ارسالی جونو

اداره ملی فضا هوا آمریکا - ناسا - تصاویر نزدیکی از گردباد سیاره مشتری موسوم به لکه سرخ بزرگ منتشر کرده است.

این تصاویر توسط سفینه کاوشگر بدون سرنشین جونو برداشته شده و نخستین تصاویر نزدیک از پدیده‌ای است که برای چند قرن مورد توجه اخترشناسان قرار داشته است.

جونو در گردش در مدار مشتری، روز دوشنبه هنگام عبور از فراز گردباد عظیم این سیاره تصاویری از این پدیده برداشت. مشتری بزرگ‌ترین سیاره منظومه شمسی است که جرم آن به دوبرابر و نیم مجموع جرم سایر سیاره‌های این منظومه می رسد. حجم مشتری بیش از ۱۳۰۰ برابر کره زمین است.

+ عکس های فوق العاده جونو از مشتری سوالات زیادی درباره سیاره پدید آورده

اسکات بولتون، سرپرست بررسی اطلاعات ارسالی جونو در ناسا، گفته است که برای چند صد سال، پژوهشگران لکه سرخ بزرگ سرخ مشتری را مشاهده کرده و به تفکر و نظریه‌پردازی درباره آن مشغول بوده‌اند اما این نخستین بار است که تصاویری دقیق و نزدیک از این پدیده در دسترس بشر قرار می‌گیرد.

لکه سرخ نتیجه بروز چرخش گاز در گردبادی بر فراز سطح مشتری است که قطر آن در ماه آوریل سال جاری به بیش از شانزده هزار کیلومتر یعنی حدود ۱.۳ برابر قطر کره زمین رسید.

اخترشناسان از اواسط قرن نوزدهم به مشاهده و بررسی لکه سرخ بزرگ پرداخته‌اند. نظر بر این است که احتمالا این توفان بیش از سیصد و پنجاه سال پیش آغاز شده است.

کاوشگر جونو در سال ۲۰۱۱ به سوی مشتری پرتاب شد و در سال ۲۰۱۶ میلادی ماموریت گردش در مدار این سیاره را آغاز کرد. در ماه سپتامبر امسال، این سفینه بار دیگر از فراز لکه سرخ بزرگ عبور خواهد کرد و انتظار می‌رود تصاویر دیگری از آن را به زمین ارسال کند.

این کاوشگر تا کنون اطلاعات مفصلی از مشتری به زمین فرستاده که به گفته پژوهشگران، نکات جدیدی را درباره این سیاره آشکار ساخته است.

حق نشر عکس EPA
Image caption مشتری و لکه سرخ آن - تصویر ارسالی جونو
حق نشر عکس AFP
Image caption تصاویر مختلفی که جونو در حرکت در مدار مشتری از لکه سرخ گرفته است
حق نشر عکس PA
Image caption تصویر تخیلی از گردش جونو در مدار مشتری - جونو نزدیک‌ترین تصاویر لکه سرخ را به زمین فرستاده است

موضوعات مرتبط