میلیون‌ها نفر در پاکستان آب آلوده به آرسنیک می‌نوشند

آب‌های آلوده حق نشر عکس Getty Images
Image caption تحقیقات نشان می‌دهد که ۵۰ تا ۶۰ میلیون نفر که عمدتا در بسیاری از مناطق شرقی پاکستان از آب آلوده به آرسنیک می‌نوشند

یک تحقیق تازه در پاکستان نشان داده است که حدود ۶۰ میلیون نفر در این کشور از آب آشامیدنی استفاده می‌کنند که در آن به مقدار بالایی عنصر شیمیایی آرسنیک وجود دارد. آرسنیک شبه‌فلزی بدون بو و مزه است که برای بدن سمی است.

نتیجه تحقیق تازه‌ای که در این زمینه انجام شده، در سایت پیشرفت‌های علمی ( Science Advances) منتشر شده است.

در این پژوهش آب نزدیک به ۱۲۰۰ منطقه در سراسر پاکستان نمونه‌گیری شده است.

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید بر اساس تخمین‌ها ۱۵۰ میلیون نفر در جهان از آبی استفاده می‌کنند که آلوده به آرسنیک است.

استفاده از آب‌های آلوده به مقدار زیادی عنصر شیمیایی آرسنیک می‌تواند افراد را به بیماری‌های مختلفی از جمله اختلالات پوستی، سرطان ریه و مثانه و همچنین بیماری‌های قلبی و عروقی دچار کند.

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید که میزان ۱۰ میکروگرم آرسنیک در هر لیتر آب مجاز است. دولت پاکستان گفته است که این رقم تا اندازه ۵۰ میکروگرم در هر لیتر قابل قبول است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بیش از ۶۰ میلیون نفر در پاکستان از آب آشامیدنی آلوده به آرسنیک استفاده می‌کنند

مطالعه جدید اما نشان می‌دهد که ۵۰ تا ۶۰ میلیون نفر که عمدتا در بسیاری از مناطق شرقی پاکستان زندگی می‌کنند، از آبی می‌نوشند که بیشتر از معیار تعیین‌شده توسط دولت آلوده به آرسنیک است.

علی حسینی، خبرنگار بی‌بی‌سی در اسلام‌آباد می‌گوید آب دو منطقه در جنوب غربی و شمال غربی پاکستان که به افغانستان نزدیک است آلوده به آرسنیک تشخیص داده شده است.

دکتر جول پادگورسکی از انستیتوی علوم آبزی و فن‌آوری فدرال سوئیس یافته‌های این تحقیق را "هشدار دهنده" توصیف کرده است.

پژوهشگران اعلام کرده‌اند که آبیاری زمین‌‌های کشاورزی وضعیت را بدتر کرده است. آقای پادگورسکی می‌گوید آب جاری روی سطح زمین می‌تواند راه آسانی برای انتقال آرسنیک به آب‌های زیرزمینی باشد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در این پژوهش آب نزدیک به ۱۲۰۰ منطقه در سراسر پاکستان نمونه‌گیری شده است

موضوعات مرتبط