#تصویب_لایحه_معلولان؛ هزاران پرنده‌ آبی پیام رسان مشکلات معلولان‌

هزاران پرنده‌ آبی پیام رسان مشکلات معلولان حق نشر عکس Twitter

در طوفان توییتری که از دیشب با هشتگ تصویب_لایحه_معلولان به پا شده کاربران کم‌توان و توانمند، با هم همراه شده‌اند و از این هشتگ بیش از ۲۳ هزار بار استفاده کرده‌اند.

هدف این هشتگ چیست؟‌‌

در کانال تلگرامی کمپین سراسری پیگیری تصویب حمایت از حقوق معلولان آمده است که آنها می‌خواهند با این طوفان توییتری مشکلات معلولان را در صدر اخبار قرار بدهند و افراد غیر معلول را با خود همراه سازند. آنها می‌خواهند به مسئولان بگویند تصویب لایحۀ معلولان خواستۀ شمار زیادی از شهروندان ایران است و تامین حقوق افراد معلول حق همه آنها است.

کاربران چه می‌گویند؟

بسیاری از کاربران مشکلات معلولان را بازگو کرده‌اند، از سختی در رفت و آمد در خیابان‌های پر از مانع گرفته تا نداشتن زیرنویس در تلویزیون و مترجم ناشنوایان. دسته‌ای دیگر از بالا بودن هزینه‌های درمانی و خرید تجهیزات گفته‌اند و عده‌ای دیگر از نداشتن شغل و عدم تامین نیازهای مالی. خیلی از کاربرانی که در به پا کردن این طوفان توییتری سهم داشته‌اند معلول نیستند و همراهی آنها با معلولان از نکات این کمپین بوده است.

لایحه حمایت از حقوق معلولان چیست و چرا تا به حال تصویب نشده است؟

معلولان می‌خواهند لایحه تکمیلی قانون حمایت از معلولان هر چه سریعتر در مجلس تصویب و اجرایی شود.

لایحه جدید حمایت از حقوق معلولان در مجلس نهم مطرح شده بود اما سهیل معینی، عضو ستاد مناسب سازی شهرداری تهران، می‌گوید: "قرار بود این لایحه به اصل هشتاد و پنجی تبدیل شود. یعنی به مدت ۵ سال اجرای آزمایشی بشود. ولی شورای نگهبان آن را رد کرد و به درستی این کار را کرد. چون وقتی یک قانون جامع وجود دارد، اگر قرار است اصلاحیه‌اش اجرا شود این دیگر نباید آزمایشی باشد."

اصل هشتاد و پنج یعنی وقتی مجلس در مواقع ضروری اختیار وضع بعضی از قوانین را به کمیسیون‏های داخلی خود تفویض کند، این قوانین در مدتی که مجلس تعیین می‌کند به صورت آزمایشی اجرا می‌شود و تصویب نهایی آنها با مجلس خواهد بود.

بعد از رد شدن این لایحه به عنوان اصل هشتاد و پنج توسط شورای نگهبان، هنوز این لایحه در مجلس تصویب نشده است.

حق نشر عکس Twitter

دلیل تاخیر در بررسی لایحه حمایت از حقوق معلولان چیست؟

زمان بررسی و برطرف کردن نواقص این لایحه مصادف شد با انتخابات و شروع به کار مجلس دهم. مجلس دهم هم هنوز فرصت نکرده است که به بررسی نواقص آن بپردازد. همایون هاشمی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره دلایل تاخیر بررسی این لایحه گفته بود: "به جهت فشردگی کار کمیسیون‌ها، فرصت چندانی برای بررسی لایحه حمایت از حقوق معلولان وجود نداشت اما اعضای کمیسیون ویژه مشترک در تلاش هستند تا هرچه سریعتر این لایحه را به نتیجه برسانند از سویی دیگر برای آنکه قانون بهتری را نیز در اجرا شاهد باشیم باید به بند بند لایحه توجه ویژه‌ای شود."

آیا قانونی در حال حاضر در حمایت از حقوق معلولان وجود دارد؟

قانون جامع حمایت از حقوق معلولان در سال ۸۳ در مجلس تصویب شد و آیین نامه اجرایی اش در سال ۸۴ به هیات دولت ابلاغ شد اما به درستی اجرا نمی شود.

حق نشر عکس Twitter

هدف از لایحه حمایت از حقوق معلولان چیست؟

لایحه حمایت از حقوق معلولان اصلاحیه‌ای بر قانون جامع حمایت از حقوق معلولان به شمار می‌رود.

خلاصه‌ای از بعضی از مفاد این لایحه:

بر اساس این لایحه خدمات توانبخشی اعم از گفتار درمانی، کاردرمانی، خدمات مددکاری، مشاورهای تحت پوشش بیمه‌ها قرار می‌گیرند، بانک‌ها موظف می‌شوند جهت دادن تسهیلات به معلولان با بهزیستی همکاری لازم را انجام دهد، پرداخت حداقل دستمزد به معلولان سرپرست خانوار و معلولان شدید، حمایت از فرصت‌های شغلی معلولان، حق بیمه سهم کارفرما، فضاهای آموزشی معلولان و تسهیلات و معافیتهای مراکز نگهداری و توانبخشی معلولان، سهم اشتغال معلولان در مراکز دولتی از ۳ درصد به ۵ درصد افزایش یافته، در نظر گرفتن تمهیداتی در حوزه مسکن و مستمری مددجویان.