شواهد اشغال بریتانیا به دست ژولیوس سزار 'کشف شد'

حق نشر عکس Getty Images

باستان‌شناسان بر این باورند که احتمالا اولین شواهد اشغال بریتانیا به دست ژولیوس سزار در سال ۵۴ قبل از میلاد را کشف کرده‌اند.

کشف خندق و سلاح، باستان‌شناسان را به خلیج پگ‌ول در تَنِت در شهرستان کنت هدایت کرد، جایی که آنها بر این باورند نیروهای روم باستان در آنجا حضور داشتند.

محققان دانشگاه لستر می‌گویند این خندق واقع در نزدیکی دهکده ابزفلیت بخشی از قلعه‌ای بزرگ بوده است.

تیم تحقیق می‌گوید محل این کشفیات با سرنخ‌هایی که از روایت ژولیوس سزار از اشغال موجود است، همخوانی دارد.

حق نشر عکس University of Leicester
Image caption باستان‌شناسان در حفاری‌ها توانستند اشیایی مانند این نیزه را بیابند

اشغال بریتانیا در سال ۵۴ قبل از میلاد اگرچه در نهایت به عقب‌نشینی نیروهای ژولیوس سزار منجر شد، تقریبا یکصد سال پیش از تصرف بریتانیا توسط کلودیوس، امپراتور روم بود که توانست بریتانیا را اشغال کند.

این خندق به پهنای ۵ متر در حین حفاری‌ها پیش از ساخت جاده‌ای جدید کشف شد.

دانشگاه لستر گفته است شکل این خندق شبیه سایر مواضع دفاعی نیروهای رومی در خاک فرانسه است.

باور بر این است که این خندق بخشی از قلعه‌ای بوده که با هدف حفاظت از ناوهای ژولیوس سزار در ساحلی در همان نزدیکی ساخته شده بود.


ژولیوس سزار که بود؟

حق نشر عکس Getty Images
  • ژولیوس سزار یکصد سال قبل میلاد در خانواده‌ای اشرافی و ثروتمند به دنیا آمد. او یکی از مهم‌ترین چهره‌های کلیدی سیاست روم باستان در قرن اول پیش از میلاد بود.
  • او اولین ائتلاف زمامداری سه‌گانه را با پومپه و کراسوس تشکیل داد.
  • پس از عملیات نظامی موفق علیه گُل‌ها، او بریتانیا را برای مدتی اشغال کرد اما در نهایت مجبور به عقب‌نشینی شد.
  • او در جنگ داخلی بر پومپه غلبه کرد و خود را حاکم مطلق نامید اما به دست بروتوس، کاسیوس و سایر سناتورهای روم به ظن تمایل به دیکتاتوری در سال ۴۴ قبل میلاد کشته شد.
  • ژولیوس سزار در وصتینامه خود، آگوستوس (اوکتاویوس) را به عنوان پسرخوانده خود معرفی کرد که اولین امپراتور روم شد.

در محل همچنین سفالگری‌هایی یافت شده که با زمان ورود نیروهای ژولیوس سزار همخوانی دارد. همچنین سلاح‌هایی از جمله زوبین رومی در محل پیدا شده است.

دکتر اندرو فیتزپاتریک، باستان‌شناس گفته است توصیفات ژولیوس سزار از اشغال بریتانیا که در آن او فرماندهی ۸۰۰ ناو، ۲۰ هزار سرباز، و دو هزار سواره‌نظام را به عهده داشته، نشان می‌دهد که این محل احتمالا مکان ورود نیروهای تحت فرمان او بوده است.

ژولیوس سزار شرح دقیقی از محل ورود نیروهای خود نداده اما با استناد به آنچه او نوشته، باستان‌شناسان دانشگاه لستر به این نتیجه رسیده‌اند که محل مورد اشاره، محل پیاده شدن نیروهای ژول سزار برای اشغال بریتانیا بوده است.

حق نشر عکس University of Leicester
Image caption خندق دو متر عمق داشت

پروفسور کالین هیزلگروو که رهبری تیم تحقیق را به عهده داشته می‌گوید به احتمال قوی معاهده‌هایی که به دنبال این اشغال منعقد شدند، در اشغال یکصد سال بعد بریتانیا نقش ایفا کردند.

او می‌گوید تصرف جنوب شرقی انگلستان به سرعت صورت گرفت که دلیل آن احتمالا این بود پادشاهان منطقه با رومی‌ها وارد ائتلاف شده بودند.

و این مقدمه‌ای بود بر اشغال دایمی بریتانیا به دست رومیان که شامل ولز و بخش‌هایی از اسکاتلند شد و تقریبا ۴۰۰ سال دوام یافت.

حق نشر عکس University of Leicester
Image caption باستان‌شناسان می‌گویند قلعه‌ای که در این منطقه بوده، مساحتی حدود دویست هکنار را می‌پوشانده