'دو دقیقه به نیمه شب مانده'؛ 'ساعت آخرالزمان' ٣٠ ثانیه جلو کشیده شد

ساعت آخرالزمان حق نشر عکس Reuters

ساعت آخرالزمان ٣٠ ثانیه جلو کشیده شد و اکنون دو دقیقه به نیمه شب (آخرالزمان) مانده است.

از سال ۱۹۵۳ تا به حال که آمریکا و شوروی سابق در اوج جنگ سرد بمب هیدروژنی را آزمایش کردند، هیچ‌وقت ساعت آخرالزمان به این اندازه به نیمه شب نزدیک نبوده است.

سال ۱۹۹۱ زمانی که تصور می‌شد جنگ سرد به پایان رسیده، دنیا از همیشه بیشتر با آخرالزمان فاصله داشت و ١٧ دقیقه به نیمه شب مانده بود.

"بولتن دانشمندان اتمی" از ٧٣ سال پیش در سال ۱۹۴۵ در دانشگاه شیکاگو شکل گرفت و دو سال این بولتن ساعت آخرالزمان را راه انداختند.

در آن زمان، دانشمندان اتمی که در مسابقه تسلیحاتی برای تولید بمب هیدروژنی شرکت داشتند با این ساعت ارزیابی خود را از اینکه اقدامات بشر چه قدر خودش و کره زمین را در آستانه نابودی قرار داده است نشان دادند، کاری که هنوز ادامه دارد.

ساعت آخرالزمان را هیات دانش و امنیت این بولتن در مشورت با حامیان مالی - شامل ۱۵ برنده جایزه نوبل- تعیین می‌کند.

حق نشر عکس Reuters

در این گزارش، سال ۲۰۱۷ سالی "خطرناک و مغشوش" خوانده شده و دنیا ناامن تر از سال قبلی.

گزارش بر خطر هسته‌ای، تغییر آب و هوای کره زمین و فناوری‌های نوظهور تمرکز کرده اما خطر هسته‌ای را محور ارزیابی خود دانسته است. نویسندگان همچنین از "لفاظی و گزافه‌گویی" و "اعمال تحریک آمیزی" که احتمال جنگ هسته‌ای را به علت "اشتباه محاسبه" یا "تصادف افزایش داده، انتقاد کردند.

در این گزارش آمده است: "رهبران دنیا در سال ۲۰۱۷ پاسخ موثری به خطرات نمایان احتمال جنگ هسته‌ای و تغییر آب و هوای زمین ندادند."

دو رویدادی که تاثیر زیادی بر گزارش امسال گذاشته، آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی و ریاست جمهوری دونالد ترامپ بوده است.

گزارش، سال ۲۰۱۷ را "زمانی خطرناک" توصیف کرده که "زبان بی‌ملاحظه در زمینه هسته‌ای، شرایطی را که به خودی خود خطرناک بود، وخیم‌تر هم کرده است."

به نظر نویسندگان گزارش، جهان با این تهدیدها مواجه است:

  • تنش در شبه جزیره کره پس از آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی
  • مناقشه بین آمریکا و روسیه و اینکه پس از مدت‌های مدید هیچ مذاکره‌ای بین روسیه و آمریکا برای کنترل سلاح‌های هسته‌ای در جریان نیست
  • تنش و تحرکات نظامی در مرزهای ناتو
  • تنش در دریای چین جنوبی (بین چین و ژاپن)
  • ناکارآمدی رابطه آمریکا و چین برای حل تنش‌های منطقه‌ای
  • بزرگتر شدن زرادخانه‌های هسته‌ای هند و پاکستان
  • عدم حمایت آمریکا از برجام
  • طرح آمریکا برای بیرون آمدن از توافق پاریس

گزارش همچنین به عوارض شدید گرم شدن هوای زمین اشاره کرده -توفان‌ها و گردبادهایی که حوزه دریای کارائیب و بخشهایی از آمریکای شمالی را ویران کرد، گرمای بی‌سابقه هوا در برخی مناطق دنیا، آتش سوزی جنگل‌ها، آب شدن یخ‌های قطبی و بالا آمدن سطح دریاها:

"با وجود تلاش ماهرانه انکار کنندگان گرم شدن هوای زمین برای گمراه کردن، بروز پیامدهای تغییر آب وهوا شاهدی است دلخراش برای واقعیتی انکار‌ناپذیر: دانشی که گرم شدن هوای کره زمین را به فعالیت انسان به خصوص سوزاندن سوخت‌های فسیلی و تولید دیگر گازهای گلخانه‌ای مرتبط می‌داند، پایه محکمی دارد."

حق نشر عکس EPA

این گزارش همچنین به رییس جمهور آمریکا انتقاد کرده که مخالفتش با برجام برای ممانعت از برنامه هسته ای ایران، متحدان آمریکا را "انگشت به دهان" گذاشته است؛ آن هم در حالی که "هیچ جایگزینی برای برجام مطرح نکرده و دستور او به کنگره در سال ۲۰۱۷ برای اینکه قوانین دیگری را وضع کند به بن‌بست منجر شده است. در زمان نوشتن این گزارش، آینده توافق با ایران همچنان نامعلوم است."

گزارش معتقد است بشر می‌تواند برای حل این مشکلات خودساخته اقدام کند و ساعت آخرالزمان را به عقب برگرداند بنابراین توصیه کرده:

در باره کره شمالی: به دونالد ترامپ توصیه شده از جنگ لفظی تحریک‌کننده خودداری کند، به دولت آمریکا و کره شمالی توصیه شده راه‌های ارتباط را باز کنند و به جامعه جهانی توصیه شده برای توقف برنامه هسته‌ای و موشکی کره شمالی در کوتاه مدت تلاش کند.

درباره برجام: به دولت آمریکا توصیه کرده "تا زمانی که مدرک معتبری ارائه نشده که ایران به توافق پایبند نبوده یا ایران با رویکردی دیگری که امنیت ملی آمریا را تامین کند موافقت نکرده، از برجام تبعیت کند."

به روسیه و آمریکا: از تنشهای نظامی در مرز ناتو پرهیز و برای بهبود پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد مذاکره کنند.

از شهروندان آمریکا: خواسته از دولت آمریکا بخواهند خطر واقعی گرم شدن آب و هوای زمین را به رسمیت بشناسد و اقدام کند.

از دولتهای دنیا: خواسته تا تلاش خود را برای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای مضاعف کنند و سعی کنند دمای کره زمین در قیاس با دوران پیش صنعتی بیشتر از دو درجه گرم نشود.

از جامعه بین‌المللی و کشورهای دنیا: خواسته تا از سوء استفاده شرکتهای فناوری از اطلاعات برای تضعیف اعتماد شهروندان به نهادهای سیاسی، قوانین و مجازات وضع کنند و از سوء استفاده فاجعه بار از فناوری در زمینه تسلیحات مثل تولید روباتهای قاتل جلوگیری کنند.

گزارش در پایان از شهروندان دنیا خواسته از فرصت استفاده کنند و با خواستن این تغییراتی دنیا را جایی امن‌تر و معقول‌تر کنند.