انسان خیلی زودتر از حد تصور از آفریقا مهاجرت کرد

Misliya teeth حق نشر عکس Israel Hershkovitz, Tel Aviv Uni

باستان شناسان بقایای اولین نمونه شناخته شده از انسان مدرنی که آفریقا را ترک کرد شناسایی کرده اند.

تاریخ گذاری فسیل های کشف شده در اسرائیل نشان می دهد که گونه ما (هومو ساپین) حدود ۱۸۵ هزار سال پیش در خارج از آفریقا زندگی می کرد که ۸۰ هزار سال قدیمی تر از شواهدی است که قبلا موجود بود.

جزییات این مطالعه در نشریه "ساینس" چاپ شده است.

پروفسور ازرییل هرشکوویتز از محققان این مطالعه به بی بی سی گفت که این کشف تصورات ما درباره تکامل انسان در دوره های اخیر را دچار تغییرات اساسی می کند.

او که در دانشگاه تل آویو کار می کند گفت: "ما باید کل سرگذشت تکامل انسان را بازنویسی کنیم، نه فقط گونه خودمان بلکه کلیه سایر گونه هایی که در آن زمان در خارج از آفریقا زندگی می کردند."

پروفسور کریس استرینگر از موزه تاریخ طبیعی لندن که در این مطالعه شرکت نداشته گفت: "برای مدت های مدید تصور می شد که سرحد زمانی خروج انسان از آفریقا ۱۳۰ هزار سال قبل است."

"تاریخ گذاری استخوان تازه به این موضوع اشاره دارد که ممکن است هومو ساپین های حتی قدیمی تری در منطقه غرب آسیا کشف شود."

این احتمال پدید می آید که انسان مدرن برای ده ها هزار سال با سایر گونه های انسان که اکنون منقرض شده اند در تماس بوده است.

این یافته همچنین با سایر کشفیات اخیر فسیلی و مطالعات ژنتیکی سازگاری دارد که به خروج زودتر انسان از آفریقا اشاره داشت.

حق نشر عکس Mina Weinstein-Evron, Haifa Uni
Image caption غار میسلیا ۹۰ متر بالاتر از سطح دریاست

پژوهشگران قطعه ای از یک استخوان آرواره با هشت دندان که در سال ۲۰۰۲ در غار میسلیا کشف شده بود را تحلیل کردند.

این آرواره دارای مشخصه های انسان مدرن است، نه سایر گونه های دیگر انسان که در آن زمان می زیستند.

اکنون تیمی بین المللی از محققان با قاطعیت نتیجه گیری کرده که برداشت اولیه باستان شنان درست بوده است.

محققان با انجام سی تی اسکن (توموگرافی محاسباتی) تایید کردند که این آرواره متعلق به یک انسان مدرن است. همچنین اسکن بافت های زیر سطح رویی دندان ها نشان داد که متعلق به انسان مدرن است.

به علاوه سه شیوه مختلف تاریخ گذاری که در سه آزمایشگاه مختلف (هر کدام بدون اطلاع دیگری) انجام شد قدمت این آرواره را ۱۷۷ هزار تا ۱۹۴ هزار سال رقم زد.

قدیمی ترین قطعه انسان مدرن که تا پیش از آن شناسایی شده بود در محوطه باستانی اسکول و قفزه در اسرائیل کشف شده بود که قدمت آنها ۹۰ هزار تا ۱۲۵ هزار سال بود.

در چند سال اخیر فسیل هایی در دائوشیان و ژیرندانگ چین کشف شده که قدمت آنها به ۸۰ هزار و ۱۲۰ هزار سال پیش می رسد و نشانه موج اولیه مهاجرت به نقاطی دورتر از آنچه تصور می شد در اوراسیا بود.

از سوی دیگر مطالعات ژنتیکی سرنخ هایی از جفت گیری اولیه انسان آفریقایی و نئاندرتال ها که خویشاوند تکاملی انسان هستند به دست داده است.

پروفسور هرشکوویتز گفت: "شواهد خیلی زیادی گرد آمده بود اما نمی دانستیم چطور کنار هم قرار می گیرند. حالا با کشف تازه، همه این شواهد سر جایشان قرار می گیرند که نشانه خروجی زودهنگام احتمالا در حدود ۲۵۰ هزار سال پیش از آفریقاست که همان تاریخ ابزارهای کشف شده در غار میسلیاست."

با این حال عموما تصور می شود که مهاجرت زودهنگام هومو ساپین ها به اوراسیا، چنانچه در نمونه میسلیا دیده می شود، به انقراض انجامیده باشد.

یافته های ژنتیکی و باستان شناسی به این اشاره دارد که جد انسان های امروزی که در خارج از آفریقا زندگی می کنند به خروجی که ۶۰ هزار سال پیش اتفاق افتاد برمی گردد.

حق نشر عکس Mina Weinstein-Evron, Haifa Uni
Image caption محققان آثار آتش را در این غار پیدا کرده اند

موضوعات مرتبط