کلیک‌باز: اینستاگرام ویژه برای شاخ‌های مجازی

حق نشر عکس Instagram

اینستاگرام ویژه برای شاخ‌ها

اینستاگرام در حال آزمایش امکانات ویژه‌ای برای مشاهیر این شبکه اجتماعی است. از جمله این امکانات می‌توان به قابلیت جدا کردن پیام‌های خصوصی و سفارش‌ها و تجزیه و تحلیل عمیق‌تر مخاطبان اشاره کرد.

طبق گزارش هالیوود ریپورتر، این امکانات برای دسته کوچکی از مخاطبان به طور آزمایشی فعال شده است اما انتظار می‌رود در سال آینده در اختیار کاربران بیشتری قرار گیرد. از جمله ویژگی‌های جدید، دسته‌بندی پیام‌های خصوصی است. به این معنی که فرد می‌تواند معین کند که عده مشخصی بتوانند با او تماس بگیرند. او علاوه بر این خواهد توانست داده‌های مربوط به دنبال‌کنندگان را در اختیار داشته باشند تا بتواند از آنها برای هدف گرفتن قشر خاصی از مخاطبان و در جهت بازاریابی استفاده کند.

به نظر می‌رسد اینستاگرام مشابه کاری که توییتر برای کاربران تائید شده خود انجام داده را برای کاربران مشهور و تاثیرگذار خود انجام دهد تا آنها کنترل بیشتری بر مخاطبانشان داشته باشند.

حق نشر عکس Getty Images

مچ‌گیری دزدان با بسته‌های جعلی

آمازون در تلاش است تا با همکاری پلیس، دزدانی را که بسته‌های این شرکت را از بیرون خانه‌ها می‌ربایند، متوقف کند.

ماموران پلیس نیوجرسی، بسته‌های جعلی مجهز به ردیاب‌های GPS و دوربین‌های مخفی در اطراف خانه‌ها کار می‌گذارند تا بتواند مچ این مجرمان را بگیرند.

خانه‌هایی که برای این آزمایش برگزیده شده‌اند، در مناطقی قرار دارند که طبق آمار و گزارش‌های دریافتی آمازون، جرم‌خیزترند.

یکی از این بسته‌ها طبق گزارش دریافتی، تنها سه دقیقه پس از "تحویل"ربوده شد.

سرویس پستی ایالات متحده حدودا ۹۰۰ میلیون بسته پستی را در دوران کریسمس جابه‌جا می‌کند.

پارسال آمازون خدماتی به نام Amazon Key را راه‌اندازی کرد که به صاحبان خانه امکان می‌دهد با نصب قفل‌های هوشمند به پیک‌ها اجازه ورود به خانه دهند تا بسته‌ها را در داخل خانه‌ها بگذارند.

ربات انسان‌نما یا انسان ربات‌نما؟

یک روبات موفق شد سر به سر مخاطبان تلویزیون دولتی روسیه بگذارد و همه را فریب دهد.

در یک نمایشگاه فناوری در مسکو، این ربات انسان‌نما با ظاهری دل‌فریب روی صحنه تلویزیون Russia ۲۴ رفت. او با اجرای یک رقص و حرکاتی شبیه به روبات‌های بوستون داینامیکس، هم کارکنان تلویزیون را گول زد و هم شرکت‌کنندگان برنامه را فریب داد اما نتوانست از نگاه تیزبین کاربران شبکه‌های اجتماعی پنهان شود.

این ربات که بوریس نام دارد در طول این برنامه تلویزیونی حرکاتی بسیار منعطف و طبیعی را اجرا کرد. هدف این بود که کودکان با دیدن این ربات تحت تاثیر قرار گیرند و برای تلاش در دنیای فناوری تشویق شوند.

اما بعدتر مشخص شد که این ربات انسان‌نما در واقع انسانی ربات‌نما بوده و بینندگان شاهد حرکات روپوشی به شکل ربات بودند که یک انسان آن را به تن کرده و به تقلید حرکات یک ربات پرداخته است.

دست رد سیگنال بر سینه دولت استرالیا

در هفته گذشته، دولت استرالیا قانون مشروعیت دسترسی و همکاری کشور در سال ۲۰۱۸ را تصویب کرد. این قانون اجازه می‌دهد که سازمان‌های دولتی اجازه دسترسی به ارتباطات رمزگذاری شده را صادر کنند. شرکت‌هایی که قانون جدید را رعایت نکنند ممکن است مبلغی معادل ۱۰ میلیون دلار استرالیا (۷.۳ میلیون دلار آمریکا) جریمه شوند.

شرکت سیگنال که یکی از امن‌ترین پیام‌رسان‌های اینترنتی به حساب می‌آید گفته که در صورت درخواست دولت برای ارائه داده‌ها، نخواهد توانست آن را برآورده کند.

در وبلاگ این شرکت نوشته شده: "سیگنال به خاطر شیوه طراحی‌اش، افراد موجود در دفترچه تلفن، سابقه تماس، مکان، نمایه کاربر، نام کاربر، اعضای گروه، نام و نمایه گروه را ثبت نمی‌کند".

جاشوا لون در این نوشته وبلاگی می‌گوید: "محتوای همه پیام‌ها، تماس‌های صوتی و تصویری، به سراپا رمزگذاری شده و توسط کلیدی که کلا برای ما غیرقابل دسترس است، حفاظت می‌شوند".

سیگنال یک برنامه منبع‌باز است و این به آن معناست که هر کسی می‌تواند خطوط برنامه آن را ببیند.

در وبلاگ سیگنال ضمن اشاره به این موضوع نوشته شده: "مردم از سیگنال اغلب برای هم‌رسانی امور خصوصی با دوستان خود استفاده می‌کنند و ما نمی‌توانیم اسرارشان را در نرم‌افزار خود پنهان کنیم. ما نمی‌توانیم یک در پشتی در سیگنال تعبیه کنیم".

درِ پشتی یا Backdoor به راهی گفته می‌شود که بتوان از آن، بدونِ اجازه به بخش‌های مشخصی از یک سامانهٔ دیگر مانند رایانه، دیوار آتش، یا افزاره‌های دیگر دست پیدا کرد.

امکان نشت ۶.۸ میلیون عکس کاربران فیسبوک

حق نشر عکس facebook

فیسبوک افشا کرد که یک اشکال نرم‌افزاری، باعث آشکار شدن عکس‌های ۶.۸ میلیون کاربر شده است. این تصاویر حتی شامل عکس‌هایی می‌شوند که هنوز پست نشده بودند.

در این اطلاعیه گفته شده: "اپ‌های متعددی بیشتر از حد معمول، به مجموعه گسترده‌ای از عکس‌ها دسترسی داشته‌اند".

این شرکت اعلام کرده که کاربرانی که از این اشکال نرم‌افزاری آسیب دیده‌اند، مطلع خواهند شد.

فیسبوک در نوشته‌ای در وبلاگش می‌گوید: "هنگامی که فردی اجازه دسترسی به عکس‌های خود در فیسبوک را می‌دهد، ما معمولا تنها به عکس‌های تایم‌لاینش دسترسی می‌دهیم. اما این اشکال به طور بالقوه به توسعه‌دهندگان اجازه دسترسی به عکس‌های دیگر را هم داد".

گفته می‌شود تا ۱۵۰۰ اپ چنین مشکلی داشته‌اند.

این اشکال علاوه بر این، امکان دسترسی به عکس‌های ارسال شده در استوری‌ها و بخش فروش وسایل را نیز داده است. عکس‌هایی که کاربران در فیسبوک خود آپلود کرده اما هنوز روند انتشارشان کامل نشده هم، چنین مساله‌ای داشته‌اند.

فیسبوک اعلام کرده که با توسعه‌دهندگانی که اپ‌شان دچار این مشکل بوده، همکاری خواهد کرد تا تصاویر مربوط را پاک کنند.