کلیک‌باز: انتخاب کتانی دلخواه با واقعیت افزوده

این هفته با اپلیکیشنی آشنا می‌شویم که کمک می‌کند تا کتانی دلخواه خود را پیش از خرید پیدا کنید، از اشکال فیس‌تایم روی دستگاه‌های اپل خواهیم گفت، خبر از رونمایی ۲۶ گوشی توسط شرکت انرجایزر خواهیم داد، از قرصی صحبت می‌کنیم که در معده چون بادکنک باد می‌شود و از رباتی حرف می‌زنیم که مانند پیچک رشد می‌کند.

انتخاب کتانی دلخواه با اپ

حق نشر عکس وانابای

یک شرکت نوپای بلاروس به نام وانابای با استفاده از فناوری واقعیت افزوده اپلیکیشنی برای موبایل تولید کرده که هدف آن آسان‌تر یافتن کتانی دلخواه است.

برنامه وانا کیکز که در حال حاضر فقط برای آیفون و آیپد طراحی شده به شما اجازه می‌دهد تا کتانی‌های مختلف را روی پای خود به طور مجازی "امتحان کنید". کافی است تا از روی فهرست، مدل‌های مختلف را انتخاب کرده و دوربین دستگاه را به سوی پای خود بگیرید تا کتانی مورد نظر روی پایتان دیده شود.

می‌توانید پاهای خود را تکان دهید و دوربین را از جهات مختلف آزمایش کنید و از زوایای مختلف به پا و کتانی مورد نظر بنگرید.

این اپ در مقابل آینه چندان درست عمل نمی‌کند اما این چیزی است که وانابای در نظر دارد تا در نسخه‌های آینده روی آن کار کند.

این شرکت نوپا توانسته تا کنون ۲ میلیون دلار سرمایه اولیه جذب کند.

بیشتر بخوانید:

اشکال خطرناک اپل

حق نشر عکس Getty Images

در هفته گذشته باگی روی دستگاه‌های اپل کشف شد که به فرد مهاجم اجازه می‌داد بدون اجازه دوربین و میکروفون صاحب دستگاه را روشن کند.

این باگ با از امکان FaceTime گروهی سوءاستفاده می‌کرد. نخستین واکنش اپل غیرفعال کردن سرور فیس‌تایم گروهی بود. اما حالا اپل اعلام کرده که ره‌حل این مشکل را پیدا کرده و قصد دارد در روزهای آتی یک بسته امنیتی منتشر کند تا از این خطا جلوگیری شود.

بنابراین امکان فیس‌تایم گروهی که امکان گفت‌وگو میان چند نفر را فراهم می‌کرد دوباره فعال خواهد شد.

این اشکال "خطرناک" اولین بار توسط سایت خبری 9to5mac منتشر شد که اخبار مربوط به اپل را پوشش می‌دهد.

مادر و پسری اهل آریزونای آمریکا نیز این اشکال را به اپل گزارش داده بودند اما از قرار معلوم نادیده گرفته شده بود.

گوشی‌های انرجایزر

حق نشر عکس gsmarena

دانستن این که انرجایزر، که تا کنون به خاطر تولید باتری نام شناخته‌شده‌ای بود، گوشی هوشمند تولید می‌کند، برای عده‌ای به اندازه کافی تعجب‌آور است چه برسد به آن که بدانیم این شرکت از ۲۶ مدل گوشی در کنگره جهانی موبایل در بارسلون رونمایی خواهد کرد.

این گوشی‌ها مجموعه‌ای از امکانات و گزینه‌های مختلف را برای سلیقه‌های متفاوت عرضه می‌کنند. امکاناتی چون دوربین کشویی، باتری ۱۸ هزار میلی‌آمپری و نمایشگر تاشو.

البته قبل از این که درباره این امکانات هیجان‌زده شویم باید گفت که هر سه این امکانات در یک گوشی جمع نشده‌اند هر چند تصور این مسأله بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

بیشتر این ۲۶ گوشی، گوشی پایه هستند و برای کاربرانی طراحی شده‌اند که امکانات بسیار پیشرفته‌ای نیاز ندارند.

این گوشی‌ها توسط یک شرکت فرانسوی به نام Avenir Telecom ساخته شده که سال‌ها گوشی‌های بسیار پایه را تحت مجوز انرجایزر به فروش می‌رساند. هنوز جزییات زیادی از این گوشی‌ها منتشر نشده اما به نظر می‌رسد در کنگره جهانی موبایل که تا کمتر از یک ماه دیگر در بارسلون برگزار می‌شود، توجه رسانه‌ای زیادی را به سوی خود جلب کنند.

بیشتر بخوانید:

قرص بادکنکی

دانشمندان دانشگاه MIT یک نوع قرص ژله‌ای در اندازه‌های توپ پینگ‌پنگ طراحی کرده‌اند که پس از ورود به معده رشد کرده و می‌تواند بر غده یا زخم احتمالی نظارت کند.

در ساخت این دستگاه نرم و منعطف از ماهی بادکنکی الهام گرفته شده است. موجودی که هنگام مواجهه با خطر خود را باد می‌کند.

حق نشر عکس XINYUE LIU, SHOATING LIN

این قرص از دو نوع هیدروژل ساخته شده است: لایه داخلی متشکل از ذرات جذب‌کننده است و لایه محافظ خارجی.

هیدروژل‌های دسته‌ای از مواد پلیمری با ساختار شبکه‌ای هستند که قابلیت تورم و جذب آب زیادی دارند.

حسگر داخل این قرص خوردنی، می‌تواند به طور بالقوه تا ۳۰ روز داخل شکم باقی بماند و نشانه‌های باکتری و ویروس را دریافت کنند.

برای دفع این قرص کافیست که یک محلول کلسیم نوشیده شود تا این قرص به اندازه اولیه‌اش برگردد و به راحتی از بدن دفع شه.

این قرص روی خوک‌ها امتحان شده اما هنوز روی انسان‌ها آزمایش نشده است.

ربات پیچکی

موسسه فناوری ایتالیا، از یک نرم‌روبات شبیه پیچک رونمایی کرده است. یک لوله پلاستیکی با عبور جریان برق رشد می‌کند و با قطع این جریان پیچ می‌خورد.

دانشمندان با استفاده از مدل‌های ریاضی حرکات آب در سلول‌های گیاه که منجر به بالا رفتن گیاهان پیچکی می‌شود، این سیستم طبیعی را شبیه‌سازی کرده‌اند. حرکت آب در داخل گیاه به شکلی است که در نهایت بتواند برای گیاه دسترسی بهتری به نور خورشید فراهم کند.

هدف اصلی این پروژه ایجاد یک ربات است که می‌تواند رشد کند و با محیط اطرافش سازگار شود و حرکاتش را براساس سطوحی که به آنها متصل می‌شود، تنظیم کند.

پژوهشگران امیدوارند بتوانند در آینده از این ربات در ساخت بازوهای انعطاف‌پذیر در موقعیت‌های جست‌وجو و نجات و همچنین توسعه فناوری‌های پوشیدنی تغییرشکل‌پذیر استفاده کنند. چیزی که منجر به تولید لباس‌ها یا فناوری‌های پوشیدنی خواهد شد که می‌توانند خودشان را با اندام افراد مختلف، منطبق کنند.

موضوعات مرتبط