کلیک‌باز: ربات توله‌یوز پشتک‌زن

این هفته ربات یوزپلنگ پشتک‌زن دانشگاه ام‌آی‌تی را می‌بینیم، به تماشای یک اتوبوس برقی خودران می‌نشینیم، از چگونگی انتقال حس لامسه به فاصله هزاران کیلومتر خواهیم خواند و از خودروی برقی مرسدس بنز برای مسابقات فرمول E خبر می‌دهیم.

حق نشر عکس MIT
Image caption ربات یوزپلنگ پشتک‌زن

گروه چیتا (یوزپلنگ) دانشگاه ام‌آی‌تی تا کنون ربات‌های بسیاری ساخته‌اند که می‌توانند بجهند و کورکورانه مسیریابی کنند اما ربات جدیدشان، مینی‌چیتا از جهات دیگری قابل توجه است.

این ربات ۹ کیلویی، قابلیت انجام طیف وسیعی از کارها را دارد که در نهایت منجر به این شده تا سازندگانش به آن لقب "تقریبا خراب‌نشدنی" بدهند.

این ریات می‌تواند با سرعت حداکثر ۸ کیلومتر بر ساعت بدود، در حالت ایستا پشتک بزند و پس از برخورد به زمین بلافاصله خود را در موقعیت ایستاده قرار دهد. هر یک از پاهای این توله‌یوز با سه موتور برقی ارزان ساخته شده‌اند و همه اینها تعمیرش را بسیار ساده می‌کند.

بیشتر بخوانید:

اگر هر یک از قطعات این ربات از کار بیفتد، طراحی خاصش این امکان را می‌دهد که بلافاصله با یک قطعه یدکی جایگزین شود.

دانشگاه ام‌آی‌تی تعداد متنوعی از ربات‌های کوچک و ارزان را ساخته و گفته می‌شود ۱۰ ربات جدید را در دست ساخت دارد.

اتوبوس برقی خودران ولوو

حق نشر عکس volvobuses.com
Image caption اتوبوس برقی خودران ۱۲ متری

خودروسازی ولوو از یک اتوبوس برقی خودران ۱۲ متری رونمایی کرده که با ۹۳ نفر ظرفیت قابلیت حمل ۵۷ سرنشین ایستاده را نیز دارد.

بر خلاف اتوبوس‌های معمولی که در شبکه‌های حمل‌ونقل عمومی در سراسر جهان به کار گرفته می‌شوند، این خودروی برقی آلودگی ناچیزی دارد و نسبت به اتوبوس دیزلی معادلش ۸۰ درصد انرژی کمتری مصرف می‌کند.

این اتوبوس با همکاری دانشگاه سنگاپور دانشگاه نان یانگ (NTU) طراحی شده و برای هدایت، از حسگرها و سامانه ناوبری استفاده می‌کند که با هوش مصنوعی اداره می‌شوند.

این سامانه شامل حسگرهای تشخیص نور و لیدار، دوربین‌های دوگانه است که می‌توانند تصاویر را به طور سه‌بعدی درک کنند و با سامانه جهانی ناوبری ماهواره شوند.

این سامانه مشابه GPS عمل می‌کند با این تفاوت که منابع چندگانه‌ای از داده‌ها را به کار می‌گیرد تا دقت نقطه‌یابی را به حد سانتی‌متر برساند.

این اتوبوس قرار است در چند جاده همگانی آزمایش شود و انتظار می‌رود به کاهش ترافیک و آلودگی هوا کمک کند.

لمس از راه دور

حق نشر عکس Shadow Robot Company
Image caption شرکت شدو ربات از یک دست رباتیک با بازخورد لمسی رونمایی کرد

شرکت شدو ربات از یک دست رباتیک با بازخورد لمسی رونمایی کرد. در طول آزمایشی که هفته گذشته انجام شد، هدایت‌کننده‌ای در کالیفرنیا توانست با پوشیدن یک دستکش خاص که حرکات مختلف دست را ضبط می‌کند، یک دست رباتیک را در لندن به تقلید وا دارد. این دست رباتی انواع مختلف کارها از جمله نوشتن با صفحه‌کلید، بازی جنگا (برج هیجان) و حرکت مهره‌های شطرنج را همراه با انتقال حس لامسه انجام داد.

به گفته سازندگان ربات، این سامانه می‌تواند کاربردهای فراوانی در انجام کارهای خطرناک داشته باشند و برای مثال کارهایی چون خنثی‌سازی بمب و ماموریت‌های هسته‌ای از راه دور را به انجام برساند.

کارشناسان امیدوارند که از این دستاورد علاوه در شرایط خطرناک یا غیر قابل دسترس، در پزشکی، ساخت‌وساز و حتی اکتشافات فضایی استفاده شود.

از کاربردهای دیگر این سامانه می‌توان به انتقال احساسات اشاره کرد. مواردی مانند در آغوش گرفتن از راه دور می‌تواند از این جمله باشد.

پیکان مرسدس در مسابقات فرمول E

حق نشر عکس mercedes-benz.com
Image caption خودروی مسابقه‌ای بنز

مرسدس بنز همین حالا در مسابقات فرمول وان حضور دارد اما حالا وارد مسابقات فرمول E شده که در آن خودروهای برقی با هم رقابت می‌کنند.

مرسدس در نمایشگاه اخیر خودرو در ژنو از خودروی مسابقه‌ای خود رونمایی کرد. خودرویی به نام 01EQ Silver Arrow (پیکان نقره‌ای) که با موتور برقی ۳۰۶ اسب بخار می‌تواند تقریبا ۲۸۰ کیلومتر بر ساعت سرعت بگیرد.

فصل پنجم مسابقات فرمول E میزبان نام‌های بزرگ بیشتری شده است. تغییر قوانین توانسته جذابیت بیشتری به این رقابت‌ها بیاورد و خودروسازانی چون مرسدس بنز، پورشه و رقبایی چون آئودی، بی‌ام‌و، جگوار و نیسان را به آن بکشاند.