کلیک‌باز: استادِیا، انقلاب گوگل در دنیای بازی

این هفته از انقلاب گوگل در دنیای گیم خواهیم گفت، رباتی را معرفی می‌کنیم که بدون آشنایی با یک شی می‌تواند واکنش مناسبی برای برداشتنش نشان دهد، از فاجعه ۵۰ میلیون آهنگ گم‌شده مای‌اسپیس خواهیم گفت و نگاهی به نرم‌افزار شگفت‌انگیز NVIDIA می‌اندازیم.

دنیای گیم گوگل در استادیا

حق نشر عکس Google
Image caption با استادیا می‌توانید روی دستگاه‌های چون تلویزیون، لپ‌تاپ، تبلت و گوشی هوشمند بازی کنید

یکی از مهم‌ترین راه‌های بازی با گیم‌های هیجان‌انگیز، تهیه یک کنسول بازی مثل پلی‌استیشن و ایکس‌باکس است. اما پس از آن که چند سالی از خرید چنین کنسول‌هایی گذشت، مثل هر سخت‌افزار دیگر باید آن را با نسخه‌هایی جدیدتر عوض کرد.

اما چه خواهد شد اگر کنسول بازی شما در فضای ابری باشد؟ به عبارت دیگر، کنسول بازی، سخت‌افزاری در اینترنت باشد و سرویس‌دهنده، مسئولیت به‌روزرسانی و ارتقای سخت‌افزار را خود بر عهده بگیرد؟

این همان ایده‌ای است که گوگل چندی پیش به سراغش رفت و هفته گذشته از خدمات جدید خود با نام استادِیا Stadia رونمایی کرد.

بیشتر بخوانید:

با خدمات استادیا می‌توانید روی دستگاه‌های چون تلویزیون، لپ‌تاپ، تبلت و گوشی هوشمند وضوح 4K و نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه بازی کنید. البته دسترسی به این کیفیت بستگی به سرعت اتصال شما به اینترنت دارد.

گوگل همچنین از یک کنترلر بازی به نام Stadia controller که دارای میکروفون داخلی است و امکان اتصال به دستیار شخصی گوگل دارد، رونمایی کرد.

استادیا در سال جاری در آمریکا، کانادا و اروپا در دسترس خواهد بود و به تدریج خدمات خود را به دیگر کشورها نیز ارائه خواهد داد.

برخورد رباتی از نوع اول

چند وقتی است که MIT یا موسسه فناوری ماساچوست با رو کردن یک آس جدید جایگاه خود را در سرتیتر خبرهای فناوری حفظ می‌کند.

این بار پژوهشگران این دانشگاه از رباتی به نام kPAM رونمایی کرده‌اند که بازوهای آن می‌تواند اشیایی را که با آنها تا کنون هیچ گونه آشنایی نداشته، با دقت برداشته و جابه‌جا کند.

با وجود آن که هوش مصنوعی و ربات‌ها روز به روز هوشمندتر می‌شوند اما هنوز باید آنها را برای کار در کارخانه‌ها و انجام وظایف متعدد آموزش داد و برنامه‌ریزی کرد تا کارشان را درست انجام دهند. به همین علت است که دانشمندان علوم رباتیک همواره در تلاشند تا این فناوری را به گونه‌ای ارتقا دهند که ربات‌ها خودآموزی کنند و به تدریج یاد بگیرند که در موقعیت‌های متفاوت چه واکنشی نشان دهند.

این سامانه به این صورت عمل می‌کند که با مشاهده یک شی و پیمایش تصویری، یک نقشه سه‌بعدی متشکل از نقاط معنادار از آن می‌سازد. "به کارگیری حضور این نقاط معنادار" از فناوری‌های مشابه نتیجه دقیق‌تری می‌دهد. بعد از تشخیص دقیق تصویر شی و درک چنین نقاطی است که ربات تصمیم می‌گیرد چه واکنشی نشان دهد. به عنوان مثال، اگر لیوانی دسته‌دار را ببیند، می‌تواند دسته آن را از قلابی آویزان کند و اگر حضور یک کفش را درک کند، می‌تواند آن را روی قفسه بگذارد.

موسیقی‌های به‌فنارفته

شبکه اجتماعی MySpace اعلام کرده که موسیقی‌هایی که در طول ۱۲ سال نخست فعالیت آن در سایتشان بارگذاری شده بود را از دست داده‌ است. در پیامی منتشرشده روی سایت مای‌اسپیس آمده که ممکن است عکس‌ها، ویدیوها و فایل‌های صوتی که از سه سال پیش به قبل، در این سایت آپلود شده بود، دیگر در دسترس نباشند. علت حذف این اطلاعات، انتقال سرورهای شبکه اعلام شده است.

طی این اتفاق بیش از ۵۰ میلیون فایل صوتی از ۱۴ میلیون هنرمند از میان رفته است.

مای‌اِسپِیس بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ بود. در سال ۲۰۰۸ این شرکت توسط نیوزکورپوریشن به مبلغ ۵۸۰ میلیون دلار خریداری شد. هر چند در سال مالی ۲۰۰۸ این مجموعه ۸۰۰ میلیون دلار درآمد داشت، اما محبوبیتش از آن سال به بعد به تدریج کاهش یافت.

نقاشی با هوش مصنوعی

حق نشر عکس NVIDIA
Image caption از این فن‌آوری به‌عنوان "قلم هوشمند" یاد می‌شود

احتمالا اپلیکیشن Prisma را به خاطر می‌آورید؟ برنامه‌ای که به به‌کارگیری هوش مصنوعی، فیلترهایی را روی عکسی که گرفته‌اید اعمال می‌کرد تا عکس‌تان مانند شاهکارهای هنری ون‌گوگ و پیکاسو شود.

فیس‌بوک و گوگل نیز تلاش‌های مشابهی در این زمینه انجام دادند اما NVIDIA ابزار جدیدی فراهم کرده که می‌تواند از ساده‌ترین خطوط و تقریبا از هیچ، آثاری دیدنی پدید آورد.

نرم‌افزار تصویرساز GauGAN که نام خود را از نقاش و مجسمه‌ساز پسادریافتگر فرانسوی، پل گوگن به عاریت گرفته است، از شبکه‌های مولد تخاصمی استفاده می‌کند تا خام‌ترین و ابتدایی‌ترین خط‌خطی‌ها را به یک چشم‌انداز واقعی تبدیل کند.

NVIDIA فناوری پشت این نرم‌افزار را یک یادگیری عمیقی می‌داند که حاصل پردازش هوش مصنوعی روی یک میلیون نقاشی است. فناوری‌ای که از آن به عنوان "قلم هوشمند" یاد می‌کند.