بحران سیل؛ توصیه‌های بهداشتی در بلایای طبیعی و انسانی

حق نشر عکس Getty Images

پس از بلایای طبیعی یا انسانی بیماری‌هایی بازماندگان را تهدید می‌کنند:

 • بیماری‌هایی که بر اثر آسیب‌ها و ضربات مستقیم ایجاد می شوند، مثل شکستگی‌ و زخم. در شرایط بحران که دسترسی به درمان و آب تمیز نیست احتمال عفونی شدن زخم‌ها زیاد است.
 • بیماری‌هایی که به علت نبود یا کمبود آب آشامیدنی ایجاد می‌شوند، مثل وبا، تیفوئید، هپاتیت آ و آی و عفونت‌های گوارشی دیگر که معمولا بصورت اسهال و استفراغ ظاهر می‌شوند. دسترسی به توالت بهداشتی و آب برای شستن دست‌ها پس از توالت در پیشگیری از این عفونت‌ها گوارشی بسیار مهم است.
 • پوست بسیار در معرض آسیب است، ضربات مستقیم، آسیب‌های گرما و سرما و آفتاب که می‌تواند باعث ترک برداشتن یا شکافته شدن پوست شود که می‌توانند عفونی شوند مثل زرد زخم.
 • بیماری‌هایی که به علت زندگی دسته‌جمعی در اقامت‌گاه‌‌های موقت و فاقد امکانات کافی ایجاد می‌شوند که بیشتر آنها را ریزحشرات در پوست ایجاد می‌کنند، مثل شپش سر و بدن، گال و سالک. هر سه این بیماری‌ها درمان می‌شوند، اما شناسایی زودهنگام و درمان گروهی و بهبود وضعیت بهداشتی برای ریشه‌کنی آنها ضروری است.
 • بیماری‌هایی که به علت تماس با موجودات دیگر ایجاد می‌شود، مثل انواع گزیدگی (حشرات، مار و عقرب) و تماس با انواع حیوانات ولگرد، اهلی یا وحشی. در عقرب و مارگزیدگی باید سریع به درمان دسترسی پیدا کرد و در مورد هاری به واکسن آن.
 • بیماری‌هایی که به علت عوامل محیطی ایجاد می‌شوند: گرما و آفتاب، کم شدن آب بدن، سرما و رطوبت زیاد.
حق نشر عکس Getty Images
Image caption چادرهای صلیب سرخ در حمیدیه

راه حل‌ها:

 1. آب سالم بنوشید. مطمئن باشید که آب تمیز است. اگر مطمئن نیستید یا به آب سالم دسترسی ندارید آن را قبل از مصرف بجوشانید. آب کافی بنوشید، اجازه ندهید آب بدن کم شود.
 2. به سلامت غذا توجه داشته باشید و غذایی را که به پاکیزگی آن مطمئن نیستید نخورید. مواد غذایی مثل میوه و سبزی را با آب آشامیدنی بشویید و سعی کنید غذا خوب بپزید که خود این کار بسیاری از آلودگی‌ها را از بین می‌برد.
 3. مرتب دستهای خود را بشویید.
 4. از پوست خوب مراقبت کنید، آن را تمیز و از آسیب‌هایی مثل سرما یا آفتاب در امان نگهدارید. از پشه بند یا کرم‌هایی مثل کرم سنگر استفاده کنید تا حشرات را دفع کند. سعی کنید بیشتر پوست بدنتان با لباس پوشیده باشد. پوست را حتی‌الامکان خشک نگهدارید.
 5. خود را از آفتاب، گرما، سرما و رطوبت زیاد محافظت کنید.
 6. در آب سیل شنا نکنید و از آن ننوشید.
 7. از تماس با حیوانات چه اهلی چه وحشی پرهیز کنید.
حق نشر عکس Getty Images
Image caption سیل در اهواز