کلیک‌باز: مشت عکس‌های فتوشاپی باز می‌شود

این هفته از برنامه ادوبی برای ارائه ابزاری خواهیم گفت که مشت عکس‌های دست‌کاری‌شده را باز می‌کند، از تاخیر ارائه گوشی تاشوی هواوی خبر می‌دهیم، دوربین جدید فوجی را معرفی می‌کنیم که عکس‌های صدادار چاپ می‌کند و از همکاری‌های روسیه و ایران در زمینه هوش مصنوعی خبر می‌دهیم.

تشخیص تصاویر فتوشاپ‌شده

حق نشر عکس Adobe

چند وقتی است که موضوع تصاویر ویدیویی جعلی موسوم به جعل عمیق یا DeepFake به سرخط خبرها آمده. فناوری کمک کرده تا بتوان ویدیوهای جعلی باورپذیر ساخت و برای مثال ویدیویی تولید کرد که در آن ترامپ حرف‌هایی می‌زند که هرگز نگفته است.

با ظهور چنین فناوری‌هایی، نگرانی از سوء استفاده بیشتر شده است. از سویی دیگر چنین چیزی منجر به عدم اعتماد به بسیاری از اخبار حقیقی خواهد شد.

در همین راستای شرکت ادوبی که تولیدکننده نرم‌افزار محبوب فتوشاپ است، می‌خواهد ابزارهایی را در اختیار کاربران بگذارد تا به واسطه آن خود بتوانند تصاویر جعلی یا دست‌کاری‌شده را تشخیص دهند.

ادوبی در یک نوشته وبلاگی می‌گوید: «ما همزمان که به موفقیت فتوشاپ و سایر ابزارهای خلاقانه ادوبی افتخار می‌کنیم، پیامدهای اخلاقی فناوری خود را نیز می‌پذیریم». این شرکت به همین علت روشی برای شناسایی ویرایش‌های انجام‌شده با ابزارهایی چون Face Aware Liquify فتوشاپ ارائه داده است. این امکان خاص به این علت انتخاب شده که تغییرات روی صورت غالبا با آن انجام می‌شود و به همین جهت مورد مناسبی برای آزمایش تصاویر دستکاری‌شده است.

بدین منظور، گروهی از پژوهشگران، از یادگیری عمیق برای آموزش هوش مصنوعی استفاده کردند تا تصاویر چهره‌هایی که تغییر داده شده‌اند را تشخیص دهند. این آموزش با نشان داده تصویرهای جفتی، به هوش مصنوعی انجام گرفته است. در هر جفت تصویر، شامل نسخه اصلی تصویر و نسخه دستکاری‌شده و تغییریافته آن بود. در پایان آموزش، این ابزار توانایی شناسایی تصاویر دستکاری‌شده را با دقت ۹۹٪ به دست آورد که در مقایسه با میزان تشخیص انسان که ۵۳٪ است، دقت بالایی را نشان می‌دهد.

این ابزار هنوز برای استفاده عموم آماده نشده است. پژوهشگران می‌گویند که برای عرضه همگانی به زمان بیشتری نیاز دارند.

تاخیر در ارائه گوشی تاشوی هواوی

حق نشر عکس Huawei

هواوی ارائه گوشی تاشوی خود Mate X را تا ماه سپتامبر جاری به تاخیر انداخت. این گوشی قرار بود در همین تابستان ارائه شود.

این شرکت اظهار کرد که با توجه به مشکلات نمایشگر گوشی تاشوی سامسونگ، Galaxy Fold، قصد دارد آزمایش‌های بیشتری انجام دهد.

هر دو شرکت در فوریه گذشته دستگاه‌های تاشوی خود را معرفی کردند اما هواوی اعلام کرده که در حال حاضر می‌خواهد "محتاطانه" عمل کند.

سامسونگ فعلا تاریخی برای ارائه گوشی خود اعلام نکرده اما شرکت هواوی در گفت‌وگویی با بی‌بی‌سی تایید کرد که انتظار می‌رود میت ایکس در سپتامبر ۲۰۱۹ ارائه شود.

این شرکت به CNBC گفت: «ما نمی‌خواهیم محصولی ارائه دهیم که شهرت‌مان را نابود کند».

هواوی در هفته پیش به خاطر قرار گرفتن در فهرست سیاه تجاری ایالات متحده، با مشکلاتی در ارائه لپ‌تاپ جدید خود نیز مواجه شد.

هواوی در مظان اتهام برای "جلوگیری از تحریم‌های ایران"، "جلوگیری از اجرای عدالت" و تخلف‌های قرار دارد که توسط این شرکت تکذیب شده است.

عکاسی صدادار فوجی

حق نشر عکس FujiFilm

یکی از قدیمی‌ترین خاطرات بسیاری از افراد، چاپ فوری عکس با دوربین‌های پولاروید است. هر چند با ورود دوربین‌های دیجیتال به بازار و توانایی عکاسی گوشی‌های هوشمند، عده کمتری نسبت به قبل عکس‌هایشان را چاپ می‌کنند اما چاپ عکس همچنان طرفداران خود را دارد.

حالا فوجی اخیرا یکی از آخرین دوربین‌هایی کوچک چاپگردار را به بازار معرفی کرده است. یکی از ویژگی‌های دوربین Instax Mini LiPlay که توجه بسیاری را به سوی خود جلب کرده، ضبط صدای ده ثانیه و قبل از عکاسی است. ضبط صدا همراه با عکس برای نخستین بار نیست که اتفاق می‌افتد اما عکس‌های چاپی دوربین جدید فوجی نیز می‌توانند صدای لحظه عکاسی را نیز به گوش بیننده برسانند.

روش فوجی‌فیلم برای افزودن صدا به خاطرات تصویری به این صورت است که محتوای صوتی را ذخیره و کد QR آن را روی عکس چاپ‌شده می‌افزاید. پس از اسکن کد QR مذکور می‌توان به صدا ضبط‌شده در دوربین گوش داد.

همکاری روسیه و ایران در حوزه هوش مصنوعی

حق نشر عکس IRNA

معاون وزیر توسعه دیجیتالی، ارتباطات و رسانه‌های جمعی روسیه، این هفته همراه با نمایندگان برخی از شرکت‌های روسی فعال در حوزه فناوری اطلاعات به تهران سفر می‌کند.

در این سفر نشست‌هایی برای همکاری ایران و روسیه در عرصه‌های اطلاعاتی و فناوری‌های ارتباطاتی برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، این نشست در دو بخش برگزار می‌شود. موضوع بخش اول ارتباطات و امنیت اطلاعاتی است که در آن اجرای طرح‌های مشترک ارتباطاتی، تجزیه و تحلیل و فیلتر ترافیک اطلاعاتی برای اپراتورها، دفاع از اطلاعات سازمان‌های دولتی و کنترل کاربران، دفاع در برابر حملات سایبری بررسی خواهد شد.

در بخش دوم با عنوان تصمیمات در عرصه دولت الکترونیک و شهر هوشمند، همکاری در طرح‌های پورتال و خدمات دولتی در تلفن‌های همراه و همکاری بین ادارات بررسی می‌شود.